Dzisiaj jest: 22.7.2024, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Sympozjum naukowe na sanockiej Arenie [ZDJĘCIA]

Dodano: 5 lat temu
Redakcja poleca!
Sympozjum naukowe na sanockiej Arenie [ZDJĘCIA]

15 czerwca na Arenie w Sanoku odbyło się I SYMPOZJUM NAUKOWE „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. W sympozjum wzięło udział ok.300 osób w tym 72 nauczycieli szkół podstawowych i średnich z powiatu sanockiego i powiatów sąsiednich.

Tematyka sympozjum, jak łatwo się domyśleć, była związana z miejscem i znaczeniem prawdy w życiu prywatnym i społecznym człowieka. Wyjściem do dyskusji było przedstawienie biblijnego pojęcia prawdy w wykładzie ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „Słowo Biblii prawdą o Bogu, człowieku i świecie”. Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie Pani Małgorzata Rauch mówiła o znaczeniu prawdy w procesie nauczania. Tezy referatu „Prawda fundamentem szkoły. Prawda fundamentem szkoły? Prawda fundamentem szkoły! „ – poparła wieloma przykładami z życia szkoły i pracy nauczycieli. Dr Anna Błasiak z Instytutu Nauk o Wychowaniu, Akademia Ignatianum w Krakowie skupiła się na miejscu i znaczeniu prawdy w wychowaniu rodzinnym. Robert Jończyk, trener piłki nożnej m.in. Cracovii, Arki Gdynia i Zagłębia Lubin nie opierał swojego wystąpienia o badania naukowe, ale o swoje doświadczenia życiowe. Jego wypowiedź „Prawda sumienia, prawda życia „ był świadectwem, jak w życiu codziennym ważna jest uczciwość względem siebie i własnego otoczenia. Ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Akademia Ignatianum w Krakowie przedstawił referat: „Wychowanie do prawdy”. Na zakończenie sympozjum wystąpił Krzysztof Ziemiec, dziennikarz TVP i TVP Info. W swoim referacie „Media i przekaz prawdy” skupił się na przemianach, jakie zaszły w ostatnich kilkunastych latach w metodach i sposobach komunikowania społecznego i wynikających stąd uwarunkowań. Szczególną uwagę poświęcił konsekwencjom, jakie posługiwanie się mediami społecznościowymi, jako podstawowym źródłem wymiany informacji implikują dla wiarygodności informacji.


Na zakończenie sympozjum prelegentom podziękowali starosta sanocki Stanisław Chęć, wiceburmistrz Sanoka Paweł Hydzik i proboszcz parafii pw. NSPJ ks. Piotr Buk.

Organizacja sympozjum była możliwa dzięki przedsiębiorstwom, które pokryły koszty przejazdu i uczestnictwa prelegentów.

Głównym organizatorem Sympozjum była Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz z Wydziałem Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. W organizacji pomogło również Starostwo Powiatowe w Sanoku oraz Urząd Miasta Sanoka.
Źródło: SPwSanoku