Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Czerwona Nitka zawitała do Rzeszowa, by celebrować Światowy Dzień Krwiodawcy i przypomnieć, jak ważne jest regularne oddawania krwi [ZDJĘCIA]

Dodano: 5 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Czerwona Nitka zawitała do Rzeszowa, by celebrować Światowy Dzień Krwiodawcy i przypomnieć, jak ważne jest regularne oddawania krwi [ZDJĘCIA]

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy, w sobotę 15 czerwca 2019 r., odbyła się kolejna impreza plenerowa zorganizowana przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwi pn. „Trasa Czerwonej Nitki”. Rzeszów jako czwarte miasto w Polsce, tego dnia stał się stolicą honorowego krwiodawstwa. Podkarpacie odwiedzili krwiodawcy z całej Polski, do których licznie dołączyli mieszkańcy regionu. Oprócz wielu atrakcji, zgromadzeni na pikniku oddawali także krew w mobilnych punktach. Do oddania krwi zarejestrowało się 210 osób, krew oddało 160 Dawców. Dzięki ich ofiarności udało się zgromadzić ponad 80 litrów krwi i jej składników!

„Trasa Czerwonej Nitki” promująca honorowe krwiodawstwo dotarła do Rzeszowa. Głównym przesłaniem wydarzenia było promowanie honorowego krwiodawstwa i zwrócenie uwagi społeczeństwa, jak ważne jest systematyczne oddawanie krwi, szczególnie przed okresem wakacyjnym. Podczas pikniku licznie zgromadzeni honorowi krwiodawcy z całej Polski dzielili się swoimi doświadczeniami i zachęcali do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Kolejny piknik w ramach Trasy Czerwonej Nitki przybliża nas do realizacji głównej idei tej akcji, czyli symbolicznego oplecenia czerwoną nitką całej Polski. Cieszę się, że za pośrednictwem takich wydarzeń, coraz więcej osób dowiaduje się, jak ważne jest honorowe oddawanie krwi. Dziękuję krwiodawcom za aktywne wspieranie zdrowia i życia ludzi, dla których krew jest jedynym ratunkiem. Pomagajmy i bądźmy dalej inspiracją dla innych, aby coraz więcej Polaków zdecydowało się dzielić tym cennym darem – podkreśla Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Uczestnicy wydarzenia oddawali krew w mobilnych punktach krwiodawstwa i brali udział w licznych atrakcjach. Do akcji przyłączyły się również służby mundurowe z Rzeszowa, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz lokalni artyści. Najmłodsi mogli zagrać w jedną z gigantycznych planszówek i wziąć udział w wielu zabawach i konkursach z nagrodami. Dla dorosłych przygotowano ciekawostki w strefie bezpieczeństwa: symulatory dachowania i zderzeń, crash test w wirtualnej rzeczywistości oraz alkogogle. Pamiątkowe zdjęcia z wydarzenia można było wykonać w fotobudkach. Piknik uświetniły liczne występy artystyczne, których zwieńczeniem były koncerty gwiazd: Lao Che i Baranovskiego.

Jestem bardzo szczęśliwa, że tak wielu krwiodawców dotarło dziś do Rzeszowa, aby wspólnie świętować obchody Światowego Dnia Krwiodawcy. Wkrótce rozpoczynają się wakacje, które dla krwiodawstwa są szczególnie trudnym okresem w zakresie zabezpieczenia krwi i jej składników. Pamiętajmy o tym, że krew jest potrzebna każdego dnia. Także wtedy, gdy wypoczywamy na wakacjach, czekają pacjenci, dla których jest ona niezbędna. Dlatego, wybierając się na urlop, pomyślmy o tym, aby przed zasłużonym wypoczynkiem oddać krew. Stabilność polskiego systemu krwiodawstwa i odpowiednie rezerwy krwi, to bezpieczeństwo nas wszystkich – dodaje Małgorzata Lorek, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi.


Piknik rodzinny pn. „Trasa Czerwonej Nitki” był okazją do uroczystego wręczenia odznaczeń dla Honorowych Dawców Krwi. Krwiodawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników, otrzymali z rąk Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sławomira Gadomskiego odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz podziękowania za niesienie bezinteresownej pomocy drugiej osobie.

Krew oddaję regularnie od ponad 27 lat. To dla mnie naturalne, proste, dobre. Pomaganie osobom potrzebującym daje ogromną satysfakcję, która nie tylko motywuje mnie samego do działania, ale także jest inspiracją dla innych osób z mojego otoczenia, które decydują się wstąpić w szeregi Honorowych Dawców Krwi. Pomaganie jest proste! – komentuje płk Dariusz Słota, Honorowy Dawca Krwi.

Krew jest potrzebna nie tylko w przypadku zabiegów chirurgicznych, ale także podczas leczenia onkologicznego. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Z ofiarności Krwiodawców korzystał kilkukrotnie mój najstarszy syn, któremu udało się pokonać białaczkę. Do dziś jesteśmy wdzięczni za ten nieoceniony dar, jakim była krew ratująca życie dodaje Danuta Kwaciszewska, matka Biorcy krwi.
 
Każda kropka krwi jest dziś niezwykle cenna. Można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka. Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycyny i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii (przeszczepianie narządów), onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej. Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,6 mln przetoczeń krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie.

***

Ogólnopolska kampania promująca honorowe krwiodawstwo „Twoja krew, moje życie” jest realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020” finansowanego przez ministra zdrowia. Realizatorami kampanii społecznej są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

„Trasa Czerwonej Nitki” to cykl wydarzeń organizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie” przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ich celem jest przypomnienie Polakom, jak ogromną wagę ma honorowe oddawanie krwi, a także zachęcenie ich do włączenia się w bezinteresowne pomaganie chorym i potrzebującym.
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Jesteś świadkiem wypadku? Chcesz nas o czymś poinformować? Wyślij wiadomość za pomocą Facebooka, napisz na adres e-mail: redakcja@infopodkarpacie.pl lub zadzwoń pod numer 503 337 377.