Dzisiaj jest: 5.7.2020, imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Siedmiu nielegalnych imigrantów ukrytych w naczepie tira

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Siedmiu nielegalnych imigrantów ukrytych w naczepie tira

30 maja br. w m. Wyżne na Podkarpaciu zatrzymano 7 nielegalnych imigrantów ukrywających się w transporcie owoców z Grecji. Służby zaalarmował polski kierowca ciężarówki zdziwiony dobiegającymi z naczepy odgłosami. Zatrzymani to obywatele Afganistanu, Pakistanu i Iranu.

30 maja br. w godzinach popołudniowych dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie otrzymał zgłoszenie od polskiego kierowcy ciężarówki, że z naczepy jego ciężarówki słychać podejrzane odgłosy. Miejscem zatrzymania była stacja benzynowa w miejscowości Wyżne w pow. strzyżowskim.

Natychmiast na miejsce przybyli funkcjonariusze Policji, KAS oraz dwa patrole Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce. Okazało się, że w naczepie typu chłodnia ukryło się siedmiu mężczyzn. Od trzech dni, bez opuszczania naczepy podróżowali z Grecji tzw. szlakiem bałkańskim. Transport owoców miał trafić na Litwę.

W trakcie czynności prowadzonych przez Straż Graniczną cudzoziemcy: 4 obywateli Afganistanu, 2 Irańczyków i Pakistańczyk w wieku od 19 do 39 lat przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy. Eskapadę rozpoczęli w Grecji, gdzie jak powiedzieli zapłacili przemytnikom po 2 tys. euro każdy. Następnie trasa wiodła przez Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację do Polski. Przez okres 3 dni nie opuszczali naczepy. W trakcie podróży żywili się zakupionym w Grecji suchym prowiantem oraz arbuzami. Byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza, który nie stwierdził uszczerbku na ich zdrowiu.

W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że obywatele Afganistanu i jeden z Irańczyków złożyli wnioski o nadanie statusu uchodźcy w Grecji, natomiast pozostali (drugi Irańczyk i ob. Pakistanu) nie posiadali żadnych dokumentów.


Cudzoziemcy dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat.

Obywatele Afganistanu oraz Irańczyk na podstawie tzw. procedury dublińskiej zostaną przekazani do Grecji, natomiast dwaj cudzoziemcy bez dokumentów – w ramach readmisji uproszczonej - trafią do służb granicznych na Słowacji.

Do podobnego zdarzenia doszło tydzień wcześniej. Wówczas, na tym samym parkingu w transporcie opon z Serbii ujawniono 3 obywateli Afganistanu.

Aktualne zatrzymanie jest szóstym tego typu odnotowanym w rejonie odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału SG (od początku 2019 roku).  Łącznie, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali 18 imigrantów ukrywając się w naczepach ciężarówek. Dominują ob. Afganistanu.
Źródło: BiOSG
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.