Dzisiaj jest: 25.4.2024, imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Wystawa „Policja w służbie Niepodległej" [ZDJĘCIA]

Dodano: 5 lat temu
Redakcja poleca!
Wystawa „Policja w służbie Niepodległej" [ZDJĘCIA]

W Ustrzyckim Domu Kultury w Ustrzykach Dolnych otwarto wystawę „Policja w służbie Niepodległej". Kilkadziesiąt archiwalnych fotografii przedstawia obraz Policji Państwowej funkcjonującej w okresie międzywojennym na terenie obecnego Podkarpacia. Ekspozycję fotografii policyjnej sprzed blisko 100 lat mieszkańcy powiatu bieszczadzkiego mogą oglądać do piątku.

Wczorajsze spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Ustrzykach Dolnych podinsp. Aleksander Szymaszek, który przywitał zaproszonych gości: przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, dyrektorów szkół, pedagogów, nauczycieli, młodzież, jak również policjantów i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych. W swoim wystąpieniu przypomniał, że powstanie Policji, jako formacji stojącej na straży bezpieczeństwa społeczeństwa w demokratycznym państwie, ściśle łączy się z odzyskaniem niepodległości. Komendant w swoim przemówieniu mówił również o odsłonięciu 2 kwietnia br., na ścianie frontowej budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, tablicy pamiątkowej poświęconej Patronowi podkarpackiej Policji, którym został Wiktor Zygmunt Sas Hoszowski. Ponadto podinsp. Aleksander Szymaszek zachęcał młodzież do lekcji historii, mówiąc o stronie internetowej "za śladem lemiesza po polu niebieskiem", która jest prowadzona przez mł.insp. dr Mariusza Skibę - Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie. W wystawie fotografii uczestniczył także I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych nadkom. Grzegorz Koczera.
 
Następnie głos zabrał podkom. dr Marcin Dziubak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, który omówił zaprezentowane fotografie i archiwalia przedstawiające działalność Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Zgromadzone eksponaty, w większości dotyczą policjantów z jednostek dawnych województw krakowskiego i lwowskiego, które dziś tworzą Podkarpacie. W trakcie spotkania został także odtworzony film dotyczący omawianej tematyki.

 

Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna wykonana przez: uczennicę Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych Emilię Kucab, Zespół Tańca Ludowego "Bandanki", Martę Germańską i uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Ustrzykach Dolnych: Anielę Marosz i Kornela Wójcika. 

W przygotowanie wystawy zaangażował się również Ustrzycki Dom Kultury. Składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi Domu Kultury Wojciechowi Szottowi

Wystawa potrwa do 27 maja br. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia w Ustrzyckim Domu Kultury.
Źródło: KPP Ustrzyki Dolne