Dzisiaj jest: 26.5.2020, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Uroczysta Msza Święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Bieszczadzkiego oddziału SG oraz odsłonięcie Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Uroczysta Msza Święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Bieszczadzkiego oddziału SG oraz odsłonięcie Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich

W niedzielę 12 maja, w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, odbyła się uroczysta celebra związana z upamiętnieniem pomordowanych Kapelanów Katyńskich. W trakcie mszy świętej modlono się również w intencji funkcjonariuszy i pracowników Bieszczadzkiego Oddziału SG. W uroczystości wziął udział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Uroczystości rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Adama Szala.

Duchowieństwo reprezentowali: Arcybiskup Metropolita Przemysko-Warszawskiego Kościoła Grecko  Katolickiego Eugeniusz Popowicz, przedstawiciele Kościoła Prawosławnego, Ewangelicko - Augsburskiego, a także przedstawiciel  Biskupa Polowego WP - dziekan SG ks. płk. SG Zbigniew Kępa oraz kapelani SG.

Następnie, zgromadzeni wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą reprezentacyjną Straży Granicznej przeszli do kaplicy Ukrzyżowania. Tam odsłonięta została tablica pamiątkowa i poświęcono Aleję Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich. Jest to pierwsze w Polsce takie zbiorowe upamiętnienie.

- Odeszli księża, którzy do końca byli żołnierzami Armii Polskiej, którzy nieśli im pociechę, którzy modlili się razem z nimi – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W trakcie uroczystości odczytany został również list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.


Aleja Debów jest poświęcona służącym w Wojsku Polskim, znanym z nazwiska 33 duchownym różnych wyznań zamordowanym w 1940 roku. Oni również, podobnie jak inni polscy oficerowie, zginęli od strzału w tył głowy. Każdemu z nich poświęcono jedno z 33 drzew, o czym informują umieszczone przy dębach tabliczki. Wśród upamiętnionych kapelanów najwięcej jest duchownych wyznania rzymskokatolickiego, ale są też duchowni wyznania greckokatolickiego,  prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz mojżeszowego.

Inicjatywa powstania alei została podjęta wspólnie przez Zakon Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej oraz Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich.

Po uroczystościach miał miejsce koncert orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Źródło: BiOSG
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.