Dzisiaj jest: 19.7.2019, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

Pies - superprzyjaciel człowieka

Dodano: 2 miesiące temu
Redakcja poleca!
Pies - superprzyjaciel człowieka

W naszej kulturze pies to symbol wierności i oddania. Jego miłość jest bezwarunkowa i bezinteresowna. Czy to jest główny powód, dla którego ludzie opiekują się psami? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza badanie przeprowadzone przez Kantar w ramach kampanii edukacyjnej „Podaruj psu supermoc”*.

Emocje są ważne

Pies i człowiek od tysięcy lat obdarzają się nawzajem zaufaniem i miłością. Większość opiekunów uznaje czworonoga za pełnoprawnego członka rodziny. Z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie MARS Polska (właściciela marki Pedigree®) wynika, że Polacy ogromnie cenią sobie miłość i przyjaźń psa. Aż 60% respondentów zapytanych o najważniejsze powody opieki nad zwierzęciem odpowiedziało, że przede wszystkim jest on ich wiernym przyjacielem i towarzyszem życia. Drugi powód to miłość – ponad połowa (52%) zapytanych opiekunów udzieliła odpowiedzi, że kocha czworonogi. Tylko 28% osób biorących udział w badaniu przyznało, że ich troska o psa wynika także z potrzeby posiadania obrońcy, pilnującego bezpieczeństwa domu i domowników. Postrzeganie zwierzęcia jako strażnika domowego ogniska częściej pojawia się na wsiach, choć i tam – jak pokazuje badanie – czworonogi odgrywają przede wszystkim rolę przyjaciół.

Związek emocjonalny pomiędzy człowiekiem i psem bywa bardzo silny. Wiele osób uważa psy za najbardziej lojalnych przyjaciół, a jak wynika z badania Kantar, właśnie wierność ma ogromne znaczenie dla Polaków. Tej cechy u swoich pupili oczekują zarówno panie, jak i panowie (71% respondentów), ale, co ciekawe, to na bezgraniczną miłość częściej liczą kobiety (71%), które także poświęcają swoim pupilom więcej czasu i uwagi. Dla mężczyzn miłość zwierzęcia jest również istotna, ale ten aspekt za bardzo ważny uznało tylko 58% panów.

Budowanie relacji

Pies, podobnie jak człowiek, ma swoje potrzeby. Należy obdarzać go czułością i miłością. Im więcej czasu z nim spędzimy i uwagi mu okażemy, tym silniejszą zbudujemy z nim relację. Opiekunowie cenią sobie bliskie towarzystwo czworonożnego przyjaciela. Aż 58% respondentów wyznało, że pozwala psu spać w swoim łóżku. Taki rodzaj bliskości nie odpowiada natomiast 42% zapytanych osób.

Doskonałym sposobem na zacieśnienie więzi jest wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Psy uwielbiają spacery ze swoimi opiekunami. Zapytani o tę formę aktywności Polacy deklarują, że w dzień powszedni ze swoimi pupilami spacerują blisko półtorej godziny, a w weekendy nieco ponad dwie.

Z badania Kantar wynika, że łączny czas poświęcony na spacery, zabiegi pielęgnacyjne, pieszczoty oraz zabawy z czworonożnym przyjacielem to dziennie prawie 2 godziny i 20 minut, a w weekendy nawet 3 godziny i 30 minut. Ruch odgrywa ogromną rolę w życiu psa. Rozwija supermoc jego radości i dobrego humoru, a także przyczynia się w bezpośredni sposób do utrzymania zdrowia, kondycji oraz odpowiedniej masy ciała. Co więcej, badanie pokazuje także, że osoby deklarujące spędzanie większej ilości czasu na spacerach, mają mniejsze problemy z zachowaniem psa.

Przeświadczenie, że psu do szczęścia wystarczy tylko pełna miska i krótki spacer w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych może być dla czworonoga szkodliwe. Zwierzę musi zaspokajać również swoje potrzeby behawioralne, takie jak chociażby węszenie czy aktywność fizyczna. Zapewniając mu odpowiednie rozrywki, zabawy i niespodzianki, budujemy relację z przyjacielem, stymulujemy jego rozwój oraz minimalizujemy ryzyko, że pies sam znajdzie sposób na rozładowanie emocji i energii. Niekontrolowane i nieposkromione szalone psie pomysły czasem mogą powodować problemy – twierdzi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Pies jest członkiem rodziny

Opiekunowie zdają sobie sprawę z wielu korzyści wynikających z dbania o czworonoga. Dla 65% ankietowanych najważniejszy jest sam fakt, że żyje z nimi ktoś, kto ich kocha. 53% badanych deklaruje, że dzięki pupilowi łatwiej im odpocząć, zrelaksować się, a 54% osób twierdzi, że ma większe poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe, aż 47% respondentów uważa także, że przyjaźń z psem sprawia, że są bardziej wartościowymi ludźmi. Niezależni eksperci dowodzą, że obecność psa w domu ma dobry wpływ na rozwój i wychowanie dzieci. Czworonogi są znakomitym towarzyszem zabaw i pocieszycielem w trudnych chwilach. Pies to dla każdego dziecka superprzyjaciel. Zdaniem psychologów, dzieci mające kontakt właśnie z tymi zwierzętami mają wyższe poczucie własnej wartości, są mniej lękliwe, bardziej wrażliwe i empatyczne oraz lepiej współpracują z rówieśnikami.


Przed podjęciem decyzji o przyjęciu psa do swojej rodziny, wielu rodziców zastanawia się nad ewentualnymi konsekwencjami i czy wychowywanie dziecka w obecności zwierzęcia to dobry pomysł. Jeśli nie ma istotnych przeciwskazań (np. zdrowotnych), towarzystwo czworonoga ma bardzo pozytywny wpływ na wychowanie i rozwój młodego człowieka. Pupil także otrzymuje wiele dobrego – staje się nieodłącznym, otoczonym opieką i miłością członkiem rodziny – twierdzi Głowacka. Pies może odegrać ważną rolę w rozwoju intelektualnym i społecznym młodego człowieka - także na dalszych etapach jego życia. Obecność czworonoga w domu uczy odpowiedzialności, poczucia obowiązku oraz systematyczności. Czworonożny przyjaciel daje także poczucie bezpieczeństwa, stabilności i ciepła. Stanowi także źródło bezkrytycznego wsparcia i akceptacji.

Z badania Kantar wynika, że aż 77% opiekunów psów, którzy posiadają dzieci, docenia pozytywny wpływ wychowania ich z czworonogiem. Dzięki psim przyjaciołom również starsze osoby zyskują poczucie pewności siebie. Czują się potrzebne i ważne. Tę korzyść zauważyło 29% respondentów.

Zadbaj o przyjaciela

Aby odpowiedzialnie troszczyć się o dobrostan swojego pupila, opiekun powinien także zadbać o spełnienie wszystkich psich potrzeb, do których, oprócz aktywności fizycznej, zalicza się: właściwe odżywianie, zdrowie, stymulację intelektualną oraz poczucie bezpieczeństwa.

O tym, jak ważna jest troska o spełnianie tych potrzeb mówi kampania edukacyjna marki Pedigree® „Podaruj psu supermoc”. Jej celem jest propagowanie odpowiedzialnej opieki nas psami, uwzględniającej ich specyficzne potrzeby. Ich zaspokojenie jest niezbędne, by pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na szczęście badania przeprowadzone przez Kantar w ramach kampanii potwierdzają, że Polacy kochają swoje zwierzęta i cenią sobie ich przyjaźń i bliskość.

* badanie zrealizowała firma Kantar na zlecenie MARS Polska. W badaniu wzięło udział 1000 osób w wieku 18-59 lat, które posiadają psa. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w marcu 2019r.

***

O FIRMIE MARS:

Mars na świecie jest prywatnym, rodzinnym biznesem z ponad stuletnią historią i jednymi z najbardziej uwielbianych marek na świecie, takimi jak M&M’S®, PEDIGREE®, ROYAL CANIN®, ORBIT® i UNCLE BEN’S®. Firma zatrudnia ponad 100 000 Współpracowników w ponad 80 krajach. Mars Incorporated generuje sprzedaż netto na poziomie przekraczającym 35 mld USD z działalności w sześciu segmentach biznesowych – Petcare, Chocolate, Wrigley, Food, Drinks, Symbioscience.

O MARS PETCARE:

Mars Petcare to zróżnicowany i dynamicznie rozwijający się biznes, reprezentowany przez 75 000 współpracowników w ponad 50 krajach. Zaspokajając zdrowotne i żywieniowe potrzeby niemal połowy populacji zwierząt domowych na świecie Mars Petcare realizuje misję tworzenia Lepszego świata dla zwierząt. Czerpiąc z 75 lat doświadczenia, oferuje bogate portfolio ponad 50 marek, do którego należą czołowe globalne marki żywności dla zwierząt PEDIGREE®, WHISKAS®, ROYAL CANIN®, NUTRO®, GREENIES®, SHEBA®, CESAR®, IAMS® and EUKANUBA®. Mars Petcare także zapewnia opiekę weterynaryjną, poprzez największą na świecie sieć ponad 2 000 szpitali dla zwierząt, w tym BANFIELD®, BLUE PEARL®, PET PARTNERS®, oraz VCA®. Firma należy do pionierów w zakresie innowacji i nowych technologii opracowywanych z myślą o zwierzętach, ich opiekunach oraz lekarzach weterynarii. Do naszych innowacyjnych rozwiązań należą Wisdom Panel™ HEALTH, opatentowana technologia testów genetycznych dla psów; WHISTLE®, system GPS umożliwiający określanie lokalizacji psa, a także Leap Accelerator i Companion Fund – programy wspierające start-upy i nową generację innowatorów na rynku opieki nad zwierzętami. Jako część rodziny marek Mars, posiadamy przywilej, jakim jest wolność i elastyczność w walce o to, w co wierzymy ­– Lepszy świat dla zwierząt.
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.