Dzisiaj jest: 2.6.2020, imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny

Wypłata zasiłków chorobowych na prawie 400 tys. zł zakwestionowana na skutek kontroli zwolnień lekarskich

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Wypłata zasiłków chorobowych na prawie 400 tys. zł zakwestionowana na skutek kontroli zwolnień lekarskich

W pierwszym kwartale br.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych w woj. podkarpackim przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich 2593 osób. W konsekwencji – wobec 199 osób cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 251,8 tys. zł. Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek 321 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 135,9 tys. złotych.

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają dana osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia. Przy drugim typie kontroli – mają do niego prawo, zarówno ZUS jak i płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Polega ona na kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem. Oznacza to, że sprawdzane jest czy chory, przebywający na zwolnieniu, wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy też nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

DANE OGÓLNOPOLSKIE

W I kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 173,8 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy ( wzrost o 26,2 % w stosunku do IV kw.2018 r).

W konsekwencji wydanych zostało 10,0 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w I kw. 2019r. osiągnęła 9 247,0 tys. zł.

Kolejnym rozwiązaniem, ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia. Z tego powodu w I kwartale 2019r. obniżono wypłaty o 44 103,0 tys. zł., a dotyczyło to 47,1 tys. osób.


Od 1 grudnia 2018 r. istnieje obowiązek wystawiania przez lekarzy wyłącznie zwolnień elektronicznych. Jednakże w uzasadnionych przypadkach np.: na żądanie ubezpieczonego bądź z braku możliwości wystawienia go w formie dokumentu elektronicznego, wystawiający zaświadczenie lekarskie przekazuje go ubezpieczonemu jako wydruk z systemu teleinformatycznego.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I kwartale 2019 r. wyniosła 53 534,6 tys. zł.
 

Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
w województwie podkarpackim
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.