Dzisiaj jest: 18.6.2019, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Rośnie zagrożenie pożarowe w podkarpackich lasach

Dodano: 2 miesiące temu
Redakcja poleca!
Rośnie zagrożenie pożarowe w podkarpackich lasach

Słoneczna pogoda, która utrzymuje się w ostatnich dniach spowodowała bardzo szybki wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. W godzinach popołudniowych wielkość dwóch podstawowych czynników zagrożenia spadła poniżej wartości krytycznej: wilgotność ściółki poniżej 15% a wilgotność powietrza poniżej 50%. W tej sytuacji na północy regionu obowiązuje dziś III (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego.

W nadleśnictwach Mielec, Głogów, Kolbuszowa, Tuszyma, Leżajsk, Oleszyce, Lubaczów, Narol, Sieniawa i Jarosław, a więc położonych na północ od drogi Dębica – Przemyśl wprowadzane są dyżury i patrole ppoż. 

W tym roku na terenie lasów RDLP w Krośnie wybuchło już sześć pożarów, z czego cztery w pierwszych dniach kwietnia. Łącznie objęły obszar ponad 3 ha. Największy pożar miał miejsce 3 kwietnia w Nadleśnictwie Oleszyce, gdzie w wyniku pożaru poszycia zniszczeniu uległo 0,70 ha młodnika dębowego.

- W akcji gaśniczej wzięły udział dwa zastępy straży pożarnej z Lubaczowa oraz ochotnicze straże z Oleszyc, Starych Oleszyc i Starego Dzikowa, z ogniem walczyło również ponad 20 pracowników naszego nadleśnictwa – mówi Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy z Oleszyc. – Na ubogich siedliskach pokrywa gleby jest mocno wysuszona, ale udało się ograniczyć zasięg ognia, który nie przedarł się do sąsiadujących młodników iglastych. Przyczyny pożaru wciąż są nieznane.


 
Pożary w lasach powodują zawsze powstanie ogromnych strat finansowych i trudnych do naprawienia strat ekologicznych. Leśnicy apelują do osób odwiedzających lasy o zachowanie szczególnej ostrożności. Obowiązuje kategoryczny zakaz używania ognia otwartego. W wypadku zauważenia pożaru należy natychmiast powiadomić Straż Pożarną i miejscowe nadleśnictwo. 
Źródło: fot. Stanisław Zagrobelny, RDLP Krosno
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.