Dzisiaj jest: 24.3.2019, imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Zapadły wyroki skazujące wobec członków grupy przestępczej rozpracowanej przez Straż Graniczną na Podkarpaciu

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Zapadły wyroki skazujące wobec członków grupy przestępczej rozpracowanej przez Straż Graniczną na Podkarpaciu

Sąd Okręgowy w Przemyślu wydał wyroki skazujące wobec 9 członków międzynarodowej grupy przestępczej rozpracowanej w latach 2015-2017 przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP z Przemyśla.

W dniu 26 kwietnia 2018 r. Sąd Okręgowy w Przemyślu, na podstawie materiałów śledczych, wydał wyroki skazujące wobec 9 członków międzynarodowej grupy przestępczej rozpracowanej w latach 2015-2017 przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP z Przemyśla.

Przypomnijmy.

W połowie 2014 r. funkcjonariusze SG z Medyki ustalili, że mieszkaniec miejscowości pod Przemyślem zorganizował sieć osób, które na jego zlecenie przemycały papierosy z Ukrainy do Polski, a następnie dystrybuowały je w głąb kraju i dalej do Niemiec. Trzon grupy stanowili mieszkańcy woj. podkarpackiego, którymi kierował 28-letni mieszkaniec podprzemyskiej miejscowości.

W skład grupy wchodziło dziewięć osób.

Proceder polegał na tym, iż organizator grupy „składał zapotrzebowanie na papierosy” u polskich pośredników z miejscowości położonej tuż przy granicy z Ukrainą. Następnie, ci kontaktowali się ze swoimi pośrednikami na Ukrainie. Na tej podstawie, rezydujące na Ukrainie osoby zlecały innym przemyt papierosów przez granice. Dalej, towar trafiał do „dziupli” po polskiej stronie, a następnie wskazani członkowie grupy, transportowali duże partie papierosów głównie do odbiorców z woj. lubuskiego gdzie prawdopodobnie papierosy dostarczano także do Niemiec.

W zgromadzonych materiałach ze  śledztwa wykazano, że grupa przestępcza w okresie od  kwietnia  2014 roku do marca 2015 roku wprowadziła do obrotu co najmniej 174 210 paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy RP, czym uszczupliła Skarb Państwa na samym tylko podatku akcyzowym kwotą 2, 6 mln zł.


Wobec organizatora grupy przestępczej Sąd wydał wyrok półtora roku bezwzględnego pozbawienia  wolności oraz grzywnę w wysokości 10 tys. zł. Pięciu najbardziej zaangażowanych członków grupy otrzymało od pół do jednego roku bezwzględnego pozbawienia wolności oraz karę grzywny.

Wobec czterech osób Sąd zastosował grzywnę oraz karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby trzech lat.

Ponadto, wobec wszystkich oskarżonych, Sąd orzekł środek krany w postaci ściągnięcia równowartości przepadku papierosów będących przedmiotem nielegalnego obrotu na łączną kwotę ponad 330 tys. zł.
 
Orzeczony wyrok nie jest prawomocny.
Źródło: BOSG
Komentarze
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.