Dzisiaj jest: 24.1.2019, imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

E-zwolnienia lekarskie

Dodano: 9 miesięcy temu
Redakcja poleca!
E-zwolnienia lekarskie

24 kwietnia w rzeszowskim Oddziale ZUS odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ewy Leniart-Wojewody Podkarpackiego, Niny Putyło – Zastępcy Dyrektora Oddziału ZUS w Rzeszowie, Łukasza Dębiaka-p.o. Zastępcy Dyrektora Oddziału ZUS w Jaśle oraz Roberta Bugaja – Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Tematem konferencji był komunikat odnośnie planowanej zmiany terminu wejścia w życie elektronicznych zwolnień lekarskich, powołania asystentów medycznych, utworzenia stanowiska doradcy e-ZLA oraz działań podejmowanych przez ZUS w ramach projektu „e-ZLA”.

Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie już od 1 stycznia 2016 roku. Wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił system, który to umożliwia. Równolegle – w okresie przejściowym - medycy mogą wystawiać tradycyjne papierowe zwolnienia lekarskie. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami ten okres przejściowy miał zakończyć się 1 lipca tego roku i wtedy elektroniczne zwolnienia lekarskie miały stać się jedyną obowiązującą formą wystawiania zwolnień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego technicznie i organizacyjnie przygotowany.

Zgodnie z zapowiedziami, Rząd chce dać czas na przygotowanie się do tej zmiany wszystkich użytkownikom systemu e-ZLA, w szczególności lekarzom. Dlatego Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie tego terminu na 1 grudnia 2018 roku. Jeśli Parlament i Prezydent wyrażą zgodę, to właśnie 1 grudnia stanie ostatecznym terminem wejścia w życie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich. Chcemy podkreślić, że od informatyzacji w służbie zdrowia, w tym e-zwolnień lekarskich, nie ma odwrotu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom lekarzy, proponowana jest zmiana w prawie, które wprowadzi asystentów medycznych.


Asystent medyczny będzie stanowić istotne wsparcie dla lekarza. Będzie mógł wystawiać e-zwolnienie lekarskie w imieniu i z upoważnienia konkretnego lekarza. Co ważne – nadal to lekarz będzie decydował o tym, czy wystawić zwolnienie lekarskie, na jak długi okres i jakie są wskazania medyczne. Nadal to lekarz będzie potwierdzał te fakty w dokumentacji medycznej. Natomiast asystent medyczny na podstawie takiej dokumentacji będzie wprowadzał dane zwolnienia lekarskiego do systemu informatycznego – w imieniu lekarza. Lekarz dostanie więc wsparcie w wykonywaniu czynności technicznych, a sam zyska więcej czasu dla pacjenta.

Asystentem medycznym będzie mogła być osoba, która wykonuje zawód medyczny (np. pielęgniarka) lub osoba uprawniona przez placówkę medyczną do dostępu do dokumentacji medycznej.

Żeby zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów, każdy asystent medyczny będzie musiał być wcześniej zarejestrowany w specjalnym Rejestrze Asystentów Medycznych.

Projekt zmian w przepisach, które wprowadzą rolę asystenta medycznego, przedstawimy do konsultacji w najbliższym czasie.
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.