Dzisiaj jest: 16.12.2018, imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Elektroniczne zwolnienia lekarskie –„e-ZLA”

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Elektroniczne zwolnienia lekarskie –„e-ZLA”

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze do końca czerwca 2018 r. Natomiast od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

W styczniu 2018 roku na terenie działalność jasielskiego Oddziału ZUS (obejmującego placówki w Jaśle, Krośnie, Sanoku, Brzozowie i Dębicy) lekarze wystawili łącznie 38 162 zwolnienia lekarskie, z tego 3 270 wystawiono w formie elektronicznej (e-ZLA) – co stanowi 8,57 % wszystkich wystawionych zwolnień.

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS.

ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.


Korzyści dla pacjenta:

- brak konieczności dostarczania zwolnienia pracodawcy
- brak konieczności pilnowania terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia oraz brak ryzyka ewentualnego obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu
- stały dostęp do swoich zwolnień lekarskich na Platformie Usług Elektronicznych

Korzyści dla płatnika – płatnik otrzymuje:

- szybką informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi
- możliwość kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika dla krótkich zwolnień
- brak konieczności sprawdzania, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni
- od jego otrzymania
- stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.