Dzisiaj jest: 21.8.2019, imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty

Budżet uchwalony. Co przyniesie 2018 rok ?

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!
Budżet uchwalony. Co przyniesie 2018 rok ?

11 stycznia podczas sesji budżetowej miejscy radni debatowali nad projektem budżetu miasta na 2018 rok. Podczas głosowania szesnastu z nich opowiedziało się za jego przyjęciem, dwoje radnych wstrzymało się od głosu, przeciwnych było troje. Przyjęty budżet planuje dochody o wysokości 178 mln zł. Prawie dwadzieścia procent tej kwoty to środki pozyskane na realizację projektów (ponad 34,5 mln zł). Po stronie wydatków zapisano ponad 220 mln zł. Ta rekordowa kwota, jakiej miejski budżet w swej historii nie miał, w niemalże czterdziestu procentach przeznaczona zostanie na strategiczne inwestycje. Ich suma przekracza 85 mln zł. Zakładany deficyt pokryć mają obligacje.

Miasto wyemituje obligacje

Nowe władze miasta obejmując urząd końcem 2014 roku musiały zmierzyć się z pozostawionym 42 mln zadłużeniem. Nie pozwalało ono na zabezpieczenie środków własnych do projektów a co za tym idzie staranie się o środki zewnętrzne. Po trzech latach dzięki m. in. racjonalnej polityce, oszczędności, udało się zniwelować zadłużenie do 32 mln zł. Planowany deficyt za 2018 rok ma wynieść 42 mln zł. Jest on związany z maksymalnym wykorzystaniem szansy na inwestycje z unijnej perspektywy 2014-2020. Jak zapewniają włodarze, deficyt ten nie jest zagrożeniem dla zdolności kredytowych i kondycji finansowej miasta. Na pokrycie zakładanego deficytu planuje się wyemitować obligacje. – „Miasto Sanok ma dobrą sytuację finansową, na tyle dobrą że każdy bank udzieliłby kredytu. Wierzę, że kwoty dofinansowania zewnętrznego do poszczególnych projektów będą jeszcze większe o co zabiegamy, i ostateczna suma obligacji będzie mniejsza. Obecnie stać miasto na to, by przy przychodach sięgających 180 mln zł spłacać ok 5 mln zł każdego roku” – mówił burmistrz Tadeusz Pióro.

Sanok wielkim placem budowy

220 mln zł to wydatki miasta. Ta rekordowa jak dotąd kwota, w ok. 40% przeznaczona będzie na inwestycje. Najwięcej, bo aż 32,3 mln zł wydatkowane będzie na finalizację budowy Centrum Rehabilitacji i Sportu. Warto zaznaczyć, że prawie 13 mln z tej sumy to wsparcie ze środków zewnętrznych. Otwarcie basenów krytych zapowiadane jest w październiku bieżącego roku. Basen odkryty gotowy ma być początkiem 2019 roku. 30 mln zł (w tym ok. 18 mln zł ze środków zewnętrznych) przeznaczone będzie na budowę nowego dworca multimodalnego przy ul. Lipińskiego oraz zakup 11 autobusów. Prace są już prowadzone. Zarówno oddanie dworca jak i dostarczenie przez Autosan autobusów nastąpić ma do końca października tego roku. 5 mln zł przy dofinansowaniu wartym 1,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki wystarczy na przebudowę infrastruktury stadionu „Wierchy”. Powstanie na nim nowa, tartanowa bieżnia, stadion zyska elementy infrastruktury lekkoatletycznej, oświetlenie, telebim i nagłośnienie. Ambitny jest także plan inwestycyjny na drogach gminnych. Wynosi on 5 mln zł i dotyczy ulic: Młynarskiej, Kwiatowej, Zielonej, Łany, Rzemieślniczej, Żwirki i Wigury, Orzeszkowej, Witkiewicza, Turystycznej, Asnyka, Kujawskiej, Sielskiej, Płowieckiej, Głowackiego, Królowej Jadwigi i Hetmańskiej. Dodatkowo ulice Zielna, Głowackiego i Kenara wzbogacą się nie tylko o nową nawierzchnię ale i o kanalizację deszczową. Ponad 3,5 mln zł miasto przeznaczy jako wsparcie finansowe dla Województwa Podkarpackiego na budowę łącznika do obwodnicy (od ronda Beksińskiego). Warto w tym miejscu przypomnieć, że Urząd Marszałkowski podjął decyzję o przejęciu od miasta zadania, jakim jest budowa tej drogi, odciążając finansowo magistrat. Dodatkowym „smaczkiem” są inwestycje które ze swojego budżetu przeprowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a są to: budowa obwodnicy, remont ulic: Lipińskiego, Lwowskiej i Kolejowej. Kwota 1,4 mln zł przeznaczona została na przygotowanie terenu pod rządową inwestycję – budowę Zakładu Karnego na obrzeżach miasta. Jeśli miasto otrzyma dofinansowanie, zrealizuje za kwotę 1,7 mln zł projekt zagospodarowania brzegów rzeki San w Sanoku.


Dotacje i tańsza woda

Pół miliona złotych przeznaczone będzie dla klubów sportowych na zadania z zakresu kultury fizycznej i sportu wynikające z uchwały Rady Miasta. Zawodnicy osiągający wysokie wyniki sportowe na gruncie krajowym i międzynarodowym będą mogli też liczyć na stypendium z puli 40 000 zł. Kwotą 50 000 zł miasto wesprze jednostkę powiatową – Muzeum Historyczne w Sanoku.

W 2018 roku sanoczanie zapłacą mniej za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Decyzją podjętą już jakiś czas temu przez Radę Miasta, opłata za metr sześcienny wyżej wymienionych usług będzie wynosiła 11,95 zł. W 2015 roku kwota ta wynosiła 14,65 zł. Burmistrz zapowiada dalsze obniżki w kolejnych latach. Tymczasem zgodnie z nową ustawą o prawie wodnym miasto czeka na akceptację stawek przez odpowiedni organ.

Poniżej przedstawiamy w formie elektronicznej – pdf – szczegółowe zapisy projektu Budżetu Miasta Sanoka na 2018 rok. By je zobaczyć kliknij tutaj
Źródło: UM Sanok / fot.: archiwum UM Sanok
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.