Dzisiaj jest: 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Mieszkaniec Bliznego wyjechał za granice. Psy zostawił bez jedzenia, wody i schronienia

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Mieszkaniec Bliznego wyjechał za granice. Psy zostawił bez jedzenia, wody i schronienia

Do dwóch lat więzienia grozi mieszkańcowi Bliznego, który pozostawił swoje psy bez jedzenia, wody i możliwości schronienia. Zwierzęta nie miały do nich dostępu prawdopodobnie przez dwa tygodnie. Dwa psy zostały umieszczone w schronisku.

Wczoraj, przed południem, dyżurny brzozowskiej komendy odebrał informację, że na jednej z posesji w Bliznem, mogą znajdować się psy pozostawione bez opieki. Skierowani na miejsce funkcjonariusze potwierdzili to zgłoszenie.

Policjanci ustalili, że nieodpowiedzialny właściciel czworonogów wyjechał za granicę jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i nie powrócił do tej pory. Nie poprosił o opiekę nad zwierzętami żadnego z sąsiadów. Jeden z psów przywiązany był do budy na półmetrowym łańcuchu, drugi  - do elewacji budynku, na nieco ponadmetrowej uwięzi. Pies nie miał możliwości schronienia się. Zwierzęta były wychudzone, bardzo brudne, chodziły we własnych odchodach.

Funkcjonariusze przekazali psy pracownikowi schroniska w Lesku. Zostały one objęte opieką weterynaryjną z uwagi na stwierdzone niedożywienie, odwodnienie, urazy i stany zapalne. Policyjne dochodzenie pozwoli ustalić dokładne okoliczności tej sprawy.
 
Przypominamy - zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień poprzez m.in.:

utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji
utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku,
porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.

 

W myśl ustawy zabrania się również trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
Źródło: KPP Brzozów
Komentarze
 • Barbarzyństwo
  Idiota i sadysta zostawił psy, należy mu się kara. Takich u nas niemało. Ale jednego nie mogę zrozumieć: ze zdjęć wynika, że nie było to na odludziu, wręcz przeciwnie. Czy sąsiedzi nie wiedzieli, że obejście jest puste, że dwa psy stoją na skandalicznie krótkich łańcuchach? Nie jadły ani nie piły od wielu dni, czy nie szczekały i nie wyły z głodu? Zapewne tak. Tragiczne jest to, że nikomu nie dało to do myślenia, że nikt nie zareagował tak długo. I to w czas świąt, kiedy każdy siedział w ciepłym domu, przy nastawionym suto stole, po uprzedniej bytności w kościele (tak, bytności, bo uczestnictwem we mszy tego nie nazwę. Jakby ktoś uczestniczył, to zlitowałby się nad stworzeniami). Jeśli widzieliście i słyszeliście te psy, to niech długo Wam zostanie to w pamięci. LUDZIE, BĄDŹMY LUDŹMI! Myślę, że schroniskowa smutna rzeczywistość będzie wielkim dobrem dla tych psów. Będą mieć wreszcie pełną miskę i boksy do swojej dyspozycji, a nie krótkie łańcuchy i pseudowłaściciela psychopatę.
  Malina / 2018-01-02 16:55 47 [+] 61 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • Połowa wiadomości jest nieprawdą
  To jest nie prawda w bardzo dużej połowie nie mając racji wypisujcie takie głupoty.
  Anonim / 2018-01-02 16:59 43 [+] 49 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • To chore
  Anonimie, jaką połowa informacji jest nieprawdą? Nie wystarczy, że ten degenerat utrzymywał psy w skandalicznych warunkach, co widać na zdjęciach?
  Jan / 2018-01-02 22:00 44 [+] 64 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • skandal
  Szkoda że autor artykułu oraz czytelnicy nie zauważyli w jakich warunkach żyje ten Pan, pomóc trzeba nie tylko psiakom, bo po zapłaceniu kary grzywny na pewno ich warunki się nie poprawią. Ludzie obudźcie trzeba wyciągnąć rękę do człowieka a nie dzwonić na policje....
  ewa / 2018-01-03 21:13 40 [+] 52 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.