Dzisiaj jest: 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Ostrożnie podczas transakcji elektronicznych

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Ostrożnie podczas transakcji elektronicznych

Zakupy internetowe to wygodny i powszechny już dzisiaj sposób robienia zakupów. Zachęceni atrakcyjnymi cenami, często w przedświątecznym pośpiechu zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa narażając się na oszustwo. Policjanci przypominają zasady, o których powinniśmy pamiętać podczas internetowych zakupów.

W okresie przygotowań do nadchodzących świąt wielu z nas będzie robiło zakupy za pośrednictwem Internetu. Robiąc zakupy w sieci kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Poniżej przypominamy kilka wskazówek, dzięki którym zmniejszymy ryzyko oszustwa:

- nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom;
- zwróćmy uwagę na jakość oferty - sposób opisu przedmiotu, jakość zdjęć i ich realizm;
- przeanalizujmy formę oraz język prowadzenia korespondencji;
- prześledźmy fora internetowe poszukując informacji dotyczącej oferenta;
- sprawdźmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta - oceny sprzedających, opinie, punkty, komentarze;
- przeanalizujmy dostępne formy odbioru i płatności – preferując odbiór osobisty, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia zawartości;
- czytajmy dokładnie opisy ofert - nawet te "drobnym drukiem";
- korzystamy ze sprawdzonych źródeł zakupów (np. już korzystaliśmy z wybranego źródła sami lub korzystali z niego nasi znajomi);
- załóżmy odrębne konto z przypisaną do niego kartą płatniczą do zakupów w sieci - przelewając na niego kwotę transakcji;
- korzystajmy ze sklepów oraz portali aukcyjnych oferujących rożnego rodzaju formy zabezpieczenia transakcji.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą apelują o zachowanie ostrożności podczas dokonywania płatności kartami elektronicznymi i korzystania z bankomatów. Pamiętajmy, że ofiarą skimmerów można stać się również za granicą. Skimming do przestępstwo polegające na zeskanowaniu danych z kart bankomatowych. Pozyskane w ten sposób dane pozwolą złodziejom na podrobienie kary i wypłaty przy jej wykorzystaniu środków z naszego konta. Nie dajmy złodziejom bankomatowym okazji do wzbogacenia się naszym kosztem. Wystarczy zachować podstawowe zasady ostrożności, aby zminimalizować niebezpieczeństwo.


Korzystając z bankomatu należy zwrócić uwagę na jego wygląd. Odstające, niestarannie przymocowane elementy czytnika kart, klawiatura wystająca ponad poziom pulpitu. Umieszczone uchwyty na ulotki, których nie powinno być na bankomacie. Dodatkowe otwory czy nawiercenia mogą posłużyć sprawcą do ukrycia kamer. Wpisując kod pin należy zawsze zasłonić klawiaturę. Jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą nieufność należy skontaktować się z administratorem bankomatu (nr telefonu jest zawsze umieszczony na bankomacie). W przypadku potwierdzenia naszych wątpliwości należy zaniechać transakcji i powiadomić najbliższą jednostkę policji. Dokonując płatności kartą w sklepie czy na stacji benzynowej, pamiętajmy aby nigdy nie tracić jej z pola widzenia. Sprzedawca wczytujący kartę musi zrobić to w naszej obecności.
Źródło: KMP Rzeszów
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.