Dzisiaj jest: 16.12.2018, imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Hołd leśników na Przełęczy Legionów w Gorganach [ZDJĘCIA]

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Hołd leśników na Przełęczy Legionów w Gorganach [ZDJĘCIA]

W dniu 11 listopada 2017 roku dwóch podkarpackich leśników: Paweł Biernacki z Nadleśnictwa Brzozów i Wojciech Zajdel z RDLP w Krośnie, w zimowej scenerii uczciło Święto Niepodległości na Przełęczy Legionów w Gorganach (1110 m n.p.m.)

Przełęcz ta zasłynęła z walk w okresie I wojny światowej, gdy legioniści z II Brygady Legionów Polskich wielkim wysiłkiem zbudowali 6-kilometrową dylowankę z okrąglaków, umożliwiającą przeprowadzenie zwycięskiego uderzenia na pozycje Rosjan. Krwawe walki rozegrały się w styczniu 1915 roku w położonej poniżej Rafajłowej. Pamiątką tamtych wydarzeń jest nazwa samej przełęczy i Krzyż Legionów, pod którym na kamiennej tablicy wykuto napis:

"Młodzieży polska, patrz na ten krzyż!
Legiony polskie dźwignęły go wzwyż,
Przechodząc góry, lasy i wały
Do Ciebie Polsko, i dla twej chwały."

- Właśnie te słowa stanowią dla mnie osobiste zobowiązanie, by pamiętać o żołnierzach walczących wtedy o naszą niepodległość i dlatego co roku w okresie Święta Niepodległości podejmujemy z kolegami wyprawy w Gorgany  - mówi Wojciech Zajdel. - W tym roku wyjazd odbywał się w zimowej scenerii, bowiem wysoko  w górach spadł świeży śnieg.

W imieniu ludzi lasu Podkarpacia oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koła im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Sanoku leśnicy złożyli wiązanki, zapalili symboliczne znicze oraz zaciągnęli wartę przy pomniku na Przełęczy Legionów.


Odwiedzili również przykościelny cmentarz legionistów w Rafajłowej, gdzie przyozdobili krzyże na mogiłach legionistów biało-czerwonymi i zielonymi - leśnymi - szarfami, jak również zapalili znicze przy pomniku.
Źródło: RDLP Krosno, tekst: EdM, fot.: Wojciech Zajdel
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.