Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Do "Trzech Wód" nową ścieżką przyrodniczą [ZDJĘCIA]

Dodano: 7 lat temu
Redakcja poleca!
Do "Trzech Wód" nową ścieżką przyrodniczą [ZDJĘCIA]

Nadleśnictwo Kołaczyce otworzyło nową ścieżkę przyrodniczą, prowadzącą do malowniczego wodospadu "Trzy Wody”, położonego na terenie Pogórza Dynowskiego, w miejscowości Kombornia. Jej przebieg częściowo pokrywa się z istniejącą wcześniej ścieżką, która powstała w wyniku współpracy Nadleśnictwa, Gminy Korczyna oraz Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Na jej trasie możemy podziwiać wiele ciekawostek przyrodniczych.

Już na samym początku natkniemy się na „Zaginione skałki", wychodnie piaskowców ciężkowickich porozrzucane w szczytowej części wzniesienia. Największa z nich ma około 40 metrów długości i od 3 do 7 metrów wysokości. Dalej mijamy sosny, z których kiedyś pozyskiwana była żywica, w wyniku czego powstały spały żywiczarskie widoczne do dnia dzisiejszego. Następnie, przechodząc przez stanowisko sosny czarnej, dochodzimy do kulminacyjnego punktu ścieżki, czyli „Wodospadu Trzy Wody". Jest to największy i najbardziej malowniczy wodospad na obszarze Pogórza. Położony jest na bezimiennym cieku wodnym a uskok skalny, podobnie jak „Zaginione skałki", wytworzył się z warstwy gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Jego wysokość wynosi około 5 metrów, natomiast szerokość od 2 do 6 metrów. W celu zapewnienia należytej ochrony tego obiektu w 2008 roku został on uznany pomnikiem przyrody. Aby umożliwić bezpieczne oglądanie wodospadu nadleśnictwo wykonało schody i nową platformę widokową umieszczoną w miejscu, które umożliwia jego podziwianie w pełnej okazałości. Mimo że aż trzy cieki wodne zbiegają się przed progiem wodospadu - stąd nazwa "Trzy wody" - ilość spadającej nim wody jest uzależniona od panujących warunków pogodowych. Najlepszym okresem do jego odwiedzenia będzie wczesna wiosna, gdy stan wody jest najwyższy.


Ścieżka przebiega przez zróżnicowane fragmenty drzewostanu, jest więc świetnym miejscem do zapoznania zwiedzających z pracą leśników. Znajdują się przy niej tablice, na których umieszczono informacje mówiące o działaniach gospodarczych, jakie są podejmowane w lesie, jak również o efektach, które mają być dzięki nim osiągnięte oraz o darach, jakie dostarczają nam nasze lasy.
Źródło: RDLP Krosno