Dzisiaj jest: 24.4.2024, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Uroczyste otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej [ZDJĘCIA]

Dodano: 8 lat temu
Redakcja poleca!
Uroczyste otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej [ZDJĘCIA]

„To miejsce, w którym Polacy mogą czuć się godnie” – tymi słowami Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda podsumował cel nowo powstałego Muzeum Polaków Ratujących Żydów, którego uroczyste otwarcie odbyło się 17 marca tuż po zachodzie słońca. Uroczystość została poprzedzona spotkaniem w Muzeum Zamku w Łańcucie, gdzie Prezydent odznaczył 52 Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Wydarzenie poświęcone pamięci bohaterskich czynów i tragicznych śmierci odbyło się w formie podniosłego widowiska muzyczno-multimedialnego.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli uroczystość posadzeniem pierwszego drzewa w sadzie pamięci, znajdującym się na terenie Muzeum – każde kolejne drzewo symbolizuje nowe życie, kolejnego potomka ocalonych przez rodziny z Markowej. Muzeum poświęcili duchowni Kościoła Katolickiego abp Józef Michalik oraz abp Stanisław Gądecki, a rabin Michael Schudrich zgodnie z judaistyczną tradycją zawiesił na budynku mezuzę. Ceremonia, przygotowana przez agencję Concept Music Art z Krakowa, oparta została na koncepcji skupiającej trzy współgrające ze sobą środki wyrazu artystycznego: dźwięk, obraz i słowo. Istotą funkcjonowania tych elementów jest wzajemne przenikanie się. Scenariusz uroczystości został skonstruowany w ten sposób, że następujące po sobie punkty wieczoru były niezależnymi segmentami, dla których łącznikami były warstwa muzyczna, dźwięki instalacji audialnej oraz animacje. Koncepcja artystyczna uroczystości otwarcia Muzeum w Markowej odwoływała się do ludzkiej solidarności i współodczuwania. Narracja została zbudowana na bazie historii rodziny Ulmów, podkreślając jednak w trakcie trwania ceremonii, że polskich rodzin pomagających Narodowi Żydowskiemu było znacznie więcej i że powstałe muzeum jest miejscem pamięci o wszystkich znanych i bezimiennych bohaterach tamtych tragicznych wydarzeń.

Muzykę do psalmów ze Starego Testamentu Pisma Świętego skomponował Stanisław Soyka, który wystąpił w finałowej scenie z chórem Cracow Singers oraz akompaniamentem Altra Volta. Koncepcję wydarzenia stworzyła agencja Concept Music Art z Krakowa, a artystyczny spektakl wyreżyserował Krzysztof Czeczot. Całość widowiska dopełniła wizualna oprawa w postaci projekcji wielkoformatowej, przedstawiającej interpretację losów rodziny Ulmów autorstwa Adama Nyka Dyrektora Kreatywnego Concept Music Art. Jako przestrzeń projekcji wykorzystany został cały gmach Muzeum o powierzchni blisko 350m2, który oświetliły najmocniejsze na świecie projektory o łącznej jasności 120 tys. ANSI lumenów. Wizualizacji towarzyszyły poruszające odgłosy, przywołujące fragmenty życia mieszkańców Markowej, przygotowane przez studio Osorno.


Występy artystów przeplatane były wzruszającymi wspomnieniami i przemówieniami zaproszonych gości: Marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla, Ambasador Izraela Anny Azari, przedstawicielki rodzin ratujących Żydów Anny Stupnickiej-Bando, ocalonego Abrahama Segala. Ceremonia zakończyła się przemówieniem Prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zaznaczył, jak ważne są miejsca, które upamiętniają bohaterskie czyny Polaków podczas II wojny światowej. Powiedział „Jest to tym bardziej wskazane, że świat nie zna realiów, jakie panowały na polskich ziemiach podczas tragicznych lat wojny 1939-1945, a ignorancja historyczna, z jaką spotykamy się za granicą, uderza w dobre imię naszej Ojczyzny”. Na zakończenie Para Prezydencka złożyła, wraz z dziewczynkami z Markowej, pamiątkowe znicze na pomniku poświęconym tragicznie zmarłym. Gest ten uwydatniony został iluminacją muzealnej wystawy, wkomponowanych na placu przed muzeum podświetlanych tabliczek z nazwiskami zamordowanych oraz blisko trzydziestometrową linią ognia która podświetliła ścianę z nazwiskami Polaków ratujących Żydów.