Dzisiaj jest: 28.3.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Kino Sokół prowadzi program edukacji filmowej

Dodano: 10 lat temu
Kino Sokół prowadzi program edukacji filmowej

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej „Kino Szkoła” – pozaszkolnej formy edukacji, wykorzystującej film i nowe media jako narzędzia wychowawcze i profilaktyczne.

„KinoSzkoła” jest programem tworzonym przez parę pasjonatów – filmoznawców, którzy od lat zawodowo i naukowo zajmują się edukacją audiowizualną uczniów. Autorką projektu jest Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, certyfikowana trenerka PISF w zakresie edukacji filmowej, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego (dysertacja dotyczy zagadnień edukacji audiowizualnej).


Nadrzędnym celem zajęć w ramach programu „KinoSzkoła” jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, dlatego współpracę polecamy szczególnie Wychowawcom i Pedagogom szkolnym.


Uczestnictwo w projekcie wzbogaca szkolne programy profilaktyczno - wychowawcze.


"KinoSzkoła" nie jest kolejnym komercyjnym programem edukacji filmowej. Dla autorów ważnym było dobranie filmów zarówno o wysokich walorach artystycznych jak i estetycznych – stąd duża ilość filmów europejskich i polskich.


ZAWARTOŚĆ MERYTORYCZNA


Program adresowany jest do uczniów wszystkich poziomów nauczania – od przedszkolaków po dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Cykl społeczno-profilaktyczny "Filmowe drogowskazy" jest dla nas priorytetowy. Tematy prelekcji oraz dobór filmów w tym cyklu powstały w oparciu o treści postaw programowych nauczania przedmiotów: etyka, edukacja społeczna, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, a także na podstawie autorskich projektów profilaktycznych.

Cykl trójwymiarowy jest uzupełnieniem zajęć języka polskiego oraz sztuki na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Celem zajęć w tym cyklu jest  poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu terminologii filmoznawczej. (ograniczenia techniczne  dla kina w Brzozowie)

Kino Przedszkole to propozycja dla najmłodszych widzów. Pomiędzy projekcjami polskich, krótkometrażowych filmów, odbywają się zabawy edukacyjne, profilujące odbiór filmu w założonym w temacie prelekcji kierunku.

Warsztaty Medialne dla uczniów to zajęcia składające się z części teoretycznej i praktycznej. Ich celem jest wzrost kompetencji medialnych wśród uczniów.

Nauczycielom proponujemy „Szkolenie i warsztaty medialne”, dzięki którym mogą oni poszerzyć wiedzę z zakresu wykorzystywania mediów w praktyce wychowawczej.

Istnieje możliwość zorganizowania Warsztatów dla rodziców (poza programem KinoSzkoła).


Proponowane zagadnienia:

- Jak pomóc dziecku w selekcji informacji w Sieci?

- Sieć jako naturalne środowisko dzieci i młodzieży.

- Uzależnienie od nowych technologii – jak pomóc dziecku?

Osoby (lub instytucje) chętne do wzięcia udziału w zajęciach prosimy o kontakt mailowy z Joanną Zabłocką-Skorek: biuro@kinoszkola.pl


JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?


Cykl społeczno-profilaktyczny - projekcje z PRELEKCJĄ:

Przed projekcjami pełnometrażowych filmów przeprowadzona zostanie prelekcja, wprowadzająca uczniów w dane zagadnienie. Dla zainteresowanych grup spotkanie może zakończyć się dyskusją (po wcześniejszym uzgodnieniu z koordynatorem).

Nauczyciele otrzymają materiały dydaktyczne, które będą mogli wykorzystać na zajęciach w szkole.

Czas trwania zajęć: ok. 30 min prelekcji + czas trwania filmu

Minimalna ilość uczestników, dla których można otworzyć nowy seans to 100 osób. Mniejsze grupy będą dołączane do innych.

Konkretny tytuł filmowy dostępny będzie jedynie w zaproponowanym miesiącu.

Warsztaty Medialne dla uczniów

Czas trwania: około 90 min.

Maksymalna ilość uczestników - 70 osób.   

Zajęcia mogą się odbywać w innych, niż zaproponowane, miesiącach.

Zajęcia mogą się odbywać w zaproponowanym przez Państwa miejscu.


Warsztaty i szkolenia dla nauczycieli:


Czas trwania: uzależniony od tematyki zajęć (od 90 do 120 minut)

Zajęcia mogą być przeprowadzone w szkole (dla grona pedagogicznego) lub dla zainteresowanych nauczycieli w kinie.

Zapisy: biuro@kinoszkola.pl


JAK PRZYSTĄPIĆ DO PROGRAMU?


Wystarczy pobrać Kartę zgłoszeniową, wypełnić, podpisać i przekazać Koordynatorowi projektu w kinie

(Damian Wojtowicz - Kino SOKÓŁ w Brzozowie)

e-mail: kino_brzozow@o2.pl


TERMINY SPOTKAŃ


Dopasowywane są do Państwa potrzeb na podstawie kart zgłoszeń. Uzależnione są dostępnością sali kinowej, kopii filmowych i prelegentów.

Opiekunowie grup ustalają terminy bezpośrednio z koordynatorem kina.  Terminy spotkań są przekazywane Nauczycielom drogą mailową oraz zamieszczane w aktualnościach na stronie internetowej kina.  


NA JAKIE SPOTKANIA SIĘ ZDECYDOWAĆ?


Mogą państwo wybrać dowolne tytuły filmów, adresowanych do prowadzonej przez Państwa grupy odbiorczej – nie ma przymusu decydowania się na cały cykl.

To Państwo tworzycie swój program, zatem Państwa uczniowie mogą uczestniczyć zarówno w spotkaniach w ramach cyklu społeczno-profilaktycznego,  jak i w Warsztatach medialnych.


KARNETY I BILETY:


Cena pojedynczego spotkania:

10 zł dla grupy poniżej 100 osób

8 zł dla grupy powyżej 100 osób

Karnet na 5 spotkań – 35 zł

Karnet na 7 spotkań – 45 zł

Karnet na 9 spotkań – 60 zł


Strona internetowa: www.kinoszkola.pl


Kontakt:

KINO SOKÓŁ

ul. A. Krajowej 3

36-200 BRZOZÓW

tel. 13 43 419 38 wew.29

785 936 296

Źródło: BDK Brzozów