Dzisiaj jest: 10.6.2026, imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Konferencja w Bieszczadach

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!
Konferencja w Bieszczadach

W ubiegły piątek – 8 maja br. – w gościnnych murach Urzędu Gminy Lutowiska (Bieszczady Wysokie - Gmina Lutowiska) odbyła się konferencja popularnonaukowa pod hasłem „W Bieszczady szlakiem zasług Profesora Stanisława Leszczyckiego”. Jej głównym organizatorem był Paweł Myślik z nowosądeckiego oddziału Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT). Natomiast przedsięwzięcie zainaugurowała i powitała zgromadzonych prezes PTT Jolanta Augustyńska.
 
Na program konferencji złożyły się wystąpienia kolejno: Janusza Krupy – wójta Gminy Lutowiska, prof. Tomasza Komornickiego – dyrektora Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk im. Stanisława Leszczyckiego, Mateusza Podkula – pracownika naszego muzeum, Ewy Tkacz – nadleśniczego Nadleśnictwa Stuposiany (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie), dr. Ryszarda Prędkiego – dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wspomnianego Pawła Myślika, Zuzanny Długosz – przewodniczki beskidzkiej oraz prof. Michała Ostrowickiego – wnuka prof. Stanisława Leszczyckiego.

Mówcy przedstawili zagadnienia poświęcone pięknu południowo-wschodniego zakątka polskich Bieszczadów oraz osobie prof. Leszczyckiego. Kustosz naszego muzeum Mateusz Podkul przybliżył zasługi tego geografa, którego nieugięta postawa w Moskwie w 1945 r. – podczas negocjacji polsko-radzieckich dotyczących wytyczenia granicy – sprawiła, że Tarnica z przyległościami została po II wojnie światowej przy Polsce.

Mateusz Podkul najpierw w 2017 r., a później w 2020 r. w mediach społecznościowych przypomniał te zapomniane działania prof. Leszczyckiego. Zasugerował wówczas upamiętnienie uczonego poprzez nazwanie jego imieniem przełęczy pomiędzy Haliczem a Rozsypańcem w Bieszczadach. Zainspirowani tymi informacjami członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, na czele z Pawłem Myślikiem, podjęli starania, aby tak się stało.

Dzięki współpracy z władzami samorządowymi Gminy Lutowiska, w tym wójtem Januszem Krupą, działania te zakończyły się sukcesem. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2025 r. „w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych” ustalono nazwę „Przełęcz im. prof. Stanisława Leszczyckiego” na obniżenie (1235 m n.p.m.; 22°46'07"E, 49°04'00"N) pomiędzy szczytami Halicz (1333 m n.p.m.) i Rozsypaniec (1280 m n.p.m.). Punkt ten znajduje się w gnieździe Tarnicy i przechodzi przez niego bardzo popularny czerwony Główny Szlak Beskidzki. Dzięki stosownej tablicy ulokowanej w tym miejscu turyści będą mogli zaznajomić się z nieznaną w środowisku turystycznym, a zasłużoną dla Bieszczadów postacią. Profesor Leszczycki jest drugą – po dr. Mieczysławie Orłowiczu – osobą, która patronuje bieszczadzkiej przełęczy.
Źródło: FB Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie