Dzisiaj jest: 22.7.2024, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Małe żubrzątka wkrótce z imionami

Dodano: 9 lat temu
Redakcja poleca!
Małe żubrzątka wkrótce z imionami

Ponad 700 propozycji przysłanych przez 271 osób z całego kraju nadeszło na konkurs na imiona dla bieszczadzkich żubrów urodzonych w zagrodzie pokazowej w Mucznem, zorganizowany przez Nadleśnictwo Stuposiany. Uroczyste nadanie imion przewidziano 8 sierpnia podczas Dnia Żubra Lutowiskach.

- Zainteresowanie konkursem świadczy o wielkiej sympatii, jaką w społeczeństwie cieszy się żubr, największy ssak współczesnej Europy, uratowany od zagłady przy wielkim udziale Polaków - mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. - Samo przeglądnięcie listy nadesłanych propozycji i skonfrontowanie ich z Księgą Rodowodową Żubrów pod kątem już zapisanych tam imion zajęło nam dwa wieczory. Do rozstrzygnięcia konkursu zaprosiłem pracowników nadleśnictwa i znawców żubrzej tematyki. Każdy z nich miał prawo wybrać dwie z konkursowych propozycji. Ostateczny werdykt podamy w Dniu Żubra, oczywiście autorów wybranych imion zaprosimy na imprezę i uhonorujemy nagrodami.


W maju tego roku w zagrodzie pokazowej w Mucznem urodziły się dwa żubry: jałówka i byczek, których rodzicami są żubry przybyłe w Bieszczady z Europy Zachodniej. Młode, jako urodzone w Polsce i należące do linii białowiesko – kaukaskiej, muszą mieć imiona zaczynające się od liter „Pu". Jest to wymóg regulowany przez Księgę Rodowodową Żubrów (KRŻ).