Biblioteki i mieszkańcy tworzą „Klimat do działania”

Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe. W ramach projektu „Biblioteki dla Klimatu” Fundacji FRSI powstały już 24 lokalne inicjatywy realizowane wspólnie przez pracowników bibliotek i mieszkańców ich miejscowości m.in. promocja lokalnego carpoolingu, ochrona najstarszych drzew czy Festiwal Drugiego Obiegu. Wystartowała właśnie kolejna edycja projektu i konkurs „Klimat do działania”, w którym swoje pomysły mogą zrealizować również Bibliotekarki i Bibliotekarze z województwa podkarpackiego, a nagrodą będzie m.in. spotkanie ze znanym przyrodnikiem Adamem Wajrakiem, udział w programie szkoleniowym oraz grant na realizację kolejnych inicjatyw.
Poszukiwani Bibliotekarze i Bibliotekarki
- W tegorocznej odsłonie naszego projektu ogłosiliśmy konkurs „Klimat do działania” dla bibliotek i ich pracowniczek i pracowników w całej Polsce. Wystarczy stworzyć projekt angażujący lokalną społeczność, o tematyce związanej z rozwojem świadomości nt. zmiany klimatu. Można opracować swój autorski pomysł albo skorzystać z podpowiedzi dostępnych na stronie naszej fundacji: scenariuszy, katalogu tematów pt. „O zmianie klimatu w bibliotece” oraz plakatów. Mocno trzymamy kciuki za działaczki i działaczy ze wszystkich polskich bibliotek! Mamy nadzieję, że nasz konkurs pozwoli na realizację ciekawych lokalnych inicjatyw, ale też odkryje zaangażowanych liderów i liderki, którzy stworzą klimat do działania edukując mieszkańców swoich miejscowości – mówi Marta Piechocka-Nowakowska z Fundacji FRSI, organizatora projektu Biblioteki dla Klimatu.
Nagrodą w konkursie, którą może zdobyć nawet 12 bibliotek w całej Polsce jest udział w programie szkoleniowym „Akademia Klimatyczna” oraz grant w wysokości 6000 zł na realizację działania z lokalną społecznością. Nagrodą specjalną dla najlepszego projektu będzie spotkanie dla mieszkańców z przyrodnikiem Adamem Wajrakiem w bibliotece, która wygra.
- Biblioteki to szczególnie bliski mi temat, ponieważ moja babcia była bibliotekarką, a ja sam mam za sobą niezliczoną ilość spotkań w tych miejscach. Na moich oczach biblioteki zmieniały się z nieco zapomnianych wypożyczalni w lokalne, kulturalne i edukacyjne centra życia mieszkańców. Mam nadzieję, że podobnie będzie w tej edycji konkursu „Klimat do działania” i że będę mógł spotkać się osobiście z mieszkańcami w bibliotece, która zgłosi najciekawszy projekt i zostanie tegorocznym laureatem – mówi Adam Wajrak.
Klimat do działania!
Konkurs „Klimat do działania” to również okazja do wyłonienia zaangażowanych Bibliotekarek i Bibliotekarzy, którzy mają szanse stać się lokalnymi edukatorami i rzecznikami zmiany klimatu w swoich społecznościach. W tegorocznej edycji ambasadorkami konkursu zostały lokalne liderki z województwa małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz podlaskiego. Reprezentantką Małopolski jest - Joanna Przybyło – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchosławicach. Jej przygoda nie skończyła się wraz z końcem projektu, wręcz przeciwnie – cały czas realizuje ciekawe inicjatywy w swojej miejscowości za co jest doceniana – została laureatką stypendium im. Olgi Rok przyznawanego bibliotekarkom, które w wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej na rzecz klimatu.
- W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzchosławicach stworzyliśmy program promujący wprowadzenie do codziennego życia diety roślinnej. W ramach inicjatywy zaprosiliśmy ekspertkę, która pomogła uczestniczkom zrozumieć, jak dieta roślinna wpływa na zdrowie i środowisko. Początkowym etapem projektu była wspólna degustacja potraw roślinnych oraz rozmowy na temat jadłodzielni, niemarnowania żywności i racjonalnego gospodarowania nadmiarami produktów spożywczych. Kolejnym krokiem był konkurs kulinarny, w którym przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały potrawy wyłącznie z roślinnych składników, korzystając ze znanych sobie przepisów. Projekt nie tylko edukował na temat diety przyjaznej naszej planecie, ale także zintegrował mieszkanki-sąsiadki 10 gminnych miejscowości – mówi Joanna Przybyło.
Pani Joanna jest świetnym przykładem na to, że warto tworzyć klimat do działania w swoich miejscowościach.
Zgłoszenia zrealizowanych projektów przyjmowane są do 7 maja br. Szczegóły konkursu „Klimat do działania” oraz jego regulamin, a także materiały edukacyjne można znaleźć na stronie bibliotekidlaklimatu.pl.