Dzisiaj jest: 24.6.2024, imieniny: Danuty, Jana, Janiny

SERE B - szkolenie dla twardzieli [ZDJĘCIA]

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!
SERE B - szkolenie dla twardzieli [ZDJĘCIA]

W dnia 13-17 maja br. żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się w ekstremalnych warunkach na kursie SERE B organizowanym na mokradłach pod Biłgorajem.

SERE (Survival, Evasion, Resistance, Extraction  - czyli: przetrwanie , unikanie, opór oraz odzyskiwanie) to skrót, który w Wojsku Polskim nabiera coraz szerszego znaczenia. Obok wojsk operacyjnych prowadzą  je również Wojska Obrony Terytorialnej.

Szkolenia  SERE odbywa się na kilku poziomach. Zaczyna się od poziomu A, który jest szkoleniem teoretycznym, polegającym na zapoznaniu żołnierzy z podstawowymi elementami technik oraz procedur służących przetrwaniu w nieprzyjaznym środowisku. Uczestnicy takiego kursu mogą przystąpić do kursu na poziomie B – czyli praktycznego szkolenia w terenie, które jest już bardziej wymagające dla uczestników takiego szkolenia. Ostatnie dokształcenie to poziom C, przeznaczony dla instruktorów.

Pięciodniowe szkolenie w terenie lesisto – bagiennym w okolicach Biłgoraja dało kursantom możliwość zasmakowania realizmu z jakim mogą się spotkać w trakcie rzeczywistych działań bojowych. Zadania stawiane przed kursantami wynikają bezpośrednio z praktyki użycia WOT w określonych warunkach i terenie działania.

Jednym z zadań do zrealizowania w trakcie szkolenia była przeprawa w terenie, jakim jest teren podmokły do głębokości 75 cm. Musimy wtedy pamiętać, aby osłonić stopy przed ewentualnym skaleczeniem oraz zabezpieczyć wszystko, co ze sobą posiadamy przed przemoczeniem i utratą w trakcie przemieszczania w środowisku nieprzyjaznym. Inne zadania z jakimi mogą się spotkać żołnierze podczas kursu to rozpalenie ognia przy pomocy krzesiwa, uzdatnienie zebranej w czasie marszu wody i budowa doraźnego schronienia. W trakcie szkolenia nie może być miejsca na pomyłkę, ponieważ szkolenie prowadzone jest przez instruktorów z bardzo dużym bojowym doświadczeniem, zdobytym w trakcie zagranicznych misji.

Instruktorzy na zakończenie szkolenia przekazali swoje uwagi, które pomogą wyeliminować popełnione błędy w przyszłości. Kurs SERE B pozwala poznać swoje możliwości oraz zdobyć umiejętność pracy zespołowej, niezbędnej do wykonania postawionego przez przełożonych zadania.

Szkolenie odbyło się przy współudziale żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.