Dzisiaj jest: 24.6.2024, imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Edukacja z wojskiem - terytorialsi z 3 PBOT w szkołach [ZDJĘCIA]

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!
Edukacja z wojskiem - terytorialsi z 3 PBOT w szkołach [ZDJĘCIA]

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli do szkół z projektem „Edukacja z wojskiem”. W sumie terytorialsi z Podkarpackiej Trójki odwiedzą blisko 150 szkół w regionie. Program edukacyjno-obronny polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych trzygodzinnych zajęć w szkołach.

Ruszył ogólnopolski pilotażowy program „Edukacja z wojskiem”. To 6-tygodniowy (6 maja – 20 czerwca) program edukacyjno- obronny - przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Do projektu zaangażowano w sumie 13 brygad WOT – w tym 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej.

Żołnierze 3 PBOT mają już za sobą pierwsze spotkanie z uczniami szkół podstawowych w regionie. Zajęcia prowadzone przez podkarpackich terytorialsów obejmują teorię i praktykę z zakresu wojskowości, obronności i bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

-W ramach programu „Edukacja z wojskiem” uczniowie w szkołach poznają ważne informacje dotyczące obronności i bezpieczeństwa. Zajęcia są prowadzone w przyjaznej atmosferze, tak aby wzbudzić zainteresowanie. Zajęcia są dostosowane są do wieku dzieci i młodzieży, tak aby wzbudzić zainteresowanie oraz wzmocnić świadomość w kwestii zagrożeń - mówi szer. Kinga, żołnierz 31 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 PBOT prowadzący zajęcia w Szkole Podstawowej nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

Wojskowi szkoleniowcy prowadzą zajęcia w szkołach: w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie godzin lekcyjnych, zgodnie z regulaminem i statutem szkoły. Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Szkolenia odbywają się w obecności nauczyciela, a udział w nich niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodziców. Program będzie realizowany w całej Polsce do 20 czerwca 2024 roku - każda gmina mogła zgłosić swoją szkołę.