W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie w dniach 21-22 maja odbyła się IX edycja konkursu krasomówczego leśników „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego, będącego elementem obchodów Święta Polskiej Niezapominajki. Główną nagrodę zdobył Szymon Wojtyszyn, leśnik pochodzący z Krosna, odbywający obecnie staż w Nadleśnictwie Płońsk, zaś wyróżnienia wywalczyły: Kaja Hrabal i Karolina Doniec - uczennice Technikum Leśnego w Lesku.
Niemal wszyscy uczestnicy tegorocznego konkursu prezentowali wyjątkowo wysoki i wyrównany poziom. Jurorom najbardziej spodobała się rymowana opowieść Szymona Wojtyszyna zatytułowana „Inżynierskie tango", której autor w humorystyczny sposób przekazał swe wrażenia z pierwszego okresu pracy terenowej. Z kolei w opowieściach młodych leśniczek z Leska mocno wybrzmiała historia Bieszczadów i miejscowego leśnictwa. W dziewięcioletniej historii konkursu nie zdarzyło się, by leśnicy z Podkarpacia wrócili bez laurów.
Inicjatorem spotkań leśnych gawędziarzy był przed laty redaktor Andrzej Zalewski, stąd konkurs nosi dziś imię tego znakomitego dziennikarza. Organizatorem jest Ośrodek Kultury Leśnej przy udziale Biura Nasiennictwa Leśnego i Centrum Informacyjnego LP. Patronat nad konkursem sprawuje Rada Języka Polskiego i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Tuż po finałowej ceremonii konkursu miał miejsce jeszcze jeden akcent podkarpacki, którym było otwarcie wystawy malarstwa Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej z Cisnej. W sali wystaw czasowych, w tzw. Oficynie, gdzie mieści się Muzeum Leśnictwa, można oglądać na płótnach różne oblicza Bieszczadów: galopujące konie, skradające się wilki, krajobrazy – wszystko wprost spod połonin. W wernisażu, wśród licznych gości, wzięli też udział leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.