Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Robią to dla siebie i swoich najbliższych [ZDJĘCIA]

Dodano: 3 miesiące temu
Redakcja poleca!
Robią to dla siebie i swoich najbliższych [ZDJĘCIA]

W sobotę, 25 listopada 2023 roku blisko 200 ochotników z Podkarpacia wkroczyło na całkowicie nieznany ląd. W zimowej scenerii rozpoczęło się ósme i ostatnie w tym roku szkolenie ochotników w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług". Nowi ochotnicy zasilą bataliony Brygady, które rozlokowane są w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzegu) i Sanoku.

Blisko 200 ochotników przekroczyło o świcie bramy koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednej z największych brygad. W adresowanym do ochotników 16-dniowym oraz 8 -dniowym szkoleniu, nie przeszkodził śnieg i niskie temperatury. Od wczesnych godzin porannych przed bramą koszar Podkarpackiej Trójki było tłoczno. Wśród kandydatów są uczniowie, nauczyciele, księgowi, kierowcy, mechanicy. Nowi ochotnicy powtarzają, że zachętą do wstąpienia w szeregi WOT jest przede wszystkim korzystna formuła szkoleń.
-O służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej dowiedziałem się od żołnierzy z Podkarpackiej Trójki, którzy organizowali spotkanie w mojej szkole. Przede mną 16-dniowe szkolenie, które pozwoli sprawdzić siebie i wzbogacić wiedzę. Swoją przyszłość wiążę z wojskiem, gdyż chciałbym zostać pilotem wojskowym. Terytorialna Służba Wojskowa pozwoli uzyskać dodatkową punktację, niezbędną na uczelni wojskowej - opowiada Jakub.

Z zupełnie innych względów zdecydowała się pani Julia.

- Tradycje rodzinne spowodowały że podjęłam decyzję o służbie w Wojsku Polskim. Robię to dla siebie i swoich najbliższych. Jestem dumna i czuję się wyjątkowo że mogę od teraz służyć Ojczyźnie i to znaczy że poszłam w dobrą stronę. Czeka mnie intensywny czas szkoleniowy, dużo emocji i czas pełny ciekawych wyzwań. Atrakcyjność warunków służby, a przede wszystkim możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej z służbą wojskową umożliwia zachowanie równowagi.

Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym a służbą Ojczyźnie. Szczególnie istotne jest to dla tych, którzy od dawana nosili się z zamiarem wstąpienia do wojska. Najczęściej decydują się na mundur z pobudek patriotycznych.

Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkoleń musieli dopełnić niezbędnych formalności, np. wypełnić dokumenty, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej. Na tym etapie określa się, jaki żołnierze mają poziom sprawności fizycznej. W kolejnych latach będą oni pracowali nad tym, aby ją poprawić. To tylko część planu dnia, jaki czekał na nowych żołnierzy. Równie ważna była wizyta w magazynie mundurowym – każdy otrzymał mundur i wojskowe buty, beret i niezbędne wyposażenie.

Przez następne dni przyszli Terytorialsi z Podkarpacia będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z 3 Podkarpackiej Brygady OT - poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wśród nowych ochotników są również rezerwiści, którzy rozpoczęli służbę w ramach Aktywnej Rezerwy. Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć Ojczyźnie, stale rozwijać się i podtrzymywać kompetencje w obszarze obronnym.

Szkolenie podstawowe i wyrównawcze zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tzw. „pętla taktyczna”. Nagrodą za ogromny trud i wysiłek włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 10 grudnia 2023 r. w Tarnobrzegu.

***

CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!

"Ferie z WOT" rozpoczną się już 27 stycznia 2024 roku.

I Ty możesz dołączyć w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak zostać żołnierzem WOT? Jakie warunki należy spełnić i jak wygląda służba? Nabór ochotników już trwa. Skontaktuj się z rekrutrem z 3 Podkarpackiej Brygady OT - https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ !