Dzisiaj jest: 8.12.2021, imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Festiwal WATCH DOCS w Sanoku

Dodano: 8 lat temu
Festiwal WATCH DOCS w Sanoku

Prawa Człowieka w Filmie - Sanok, 14-18 października 2013 r. - WSTĘP WOLNY

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym około 70 000 widzów w całej Polsce.
 

Festiwal filmów o prawach człowieka to pomysł, który w ostatniej dekadzie odniósł sukces na wszystkich prawie kontynentach. Co roku powstają nowe takie festiwale, ostatnio nawet w krajach, gdzie prawa człowieka są naruszane systemowo.

Szczególne miejsce w globalnym ruchu festiwali filmów o prawach człowieka zajmuje Europa Środkowa. Środkowoeuropejskie festiwale filmów o prawach człowieka wyróżnia postawienie na film dokumentalny i osadzenie w tradycji antytotalitarnej, która nie tak dawno odniosła w naszym regionie świata spektakularne zwycięstwo. 


Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać świat społeczny. Do pewnego stopnia – naszym zdaniem wciąż zbyt małego – kształtują też sam ten świat. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów. 

Są to przede wszystkim filmy dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy. 

We współczesnym świecie, gdzie rządzi informacja i sposób, w jaki buduje się jej kontekst, mamy prawo wiedzieć. Mamy też prawo budować takie konteksty, jakie uważamy za istotne. Dla sztuki filmu dokumentalnego nie ma chyba bardziej naturalnego kontekstu niż debata, spotkanie i społeczne działanie, spod znaku organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Żeby się o tym przekonać, wystarczy poczytać manifesty programowe klasyków gatunku czy wypowiedzi jego współczesnych wybitnych przedstawicieli. WATCH DOCS zapewnia ten kontekst łącząc najlepsze, najbardziej intrygujące dokumenty z dyskusją, w której biorą udział filmowcy i ich bohaterowie, działacze NGOs, eksperci, publicyści i politycy.

Mamy swoje opinie, ale nie znamy odpowiedzi na wszystkie związane z prawami człowieka pytania i nie ukrywamy kontrowersji wokół wielu problemów. Przeciwnie, eksponujemy je, bo chcemy, by WATCH DOCS był miejscem prawdziwej debaty. Używamy więc filmu jako środka, ale nie uprawiamy propagandy. A samo propagandowe nadużycie perswazji uczyniliśmy jednym z naszych stałych tematów. Nad publicystyczny reportaż przedłożyliśmy też sztukę filmową, oferującą bardziej przenikliwe spojrzenie, głębsze emocje i mniej uproszczeń. To na WATCH DOCS miały miejsce polskie premiery dzieł mistrzów dokumentu: Errola Morrisa, Raymonda Depardona, Kim Longinotto, Barbeta Schroedera, Wiktora Daszuka, Thomasa Heisego, Aviego Mograbiego, Rithy Panha czy Fredericka Wisemana.
 

PROGRAM:


Projekcje w PWSZ Sanok (ul. Mickiewicza 21)

14.10 (poniedziałek)
godzina: 9.50
Porządna dziewczyna 48'
USA 2011, reż. Ann Fessler

Baranek Boży 28′
Belgia 2011, reż. Karine de Villers

godzina: 11.30
Dzieci Kotana 66′
Polska 2012, reż. Mirosław Dembiński

godzina: 13.00
Być tam 94′
Francja, 2012, reż. Régis Sauder

15.10. (wtorek)

godzina: 9.50
Łzy afgańskiego wodza 58′
Belgia, 2011, reż. Pascale Bourgaux

Z kamerą wśród ludzi 25′
Holandia 2011, reż. lja Kok & Willem Timmers

godzina: 11.30
Reporter 72′
Meksyk, USA, 2012, reż. Bernardo Ruiz

godzina: 13.10
Wiera Gran 67′
Polska, 2011, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz

Projekcje w BWA Galerii Sanockiej (Rynek 14)
 
16.10 (środa)

godz. 9:00  i  godz. 11:00 – seanse dla szkół
Kobiety Syryjskiej rewolucji 75′
Liban, 2012, reż. Nada Abdelsamad 

17.10 (czwartek)
godz. 9.00 i godz. 11.00 – seanse dla szkół
Rewolucjonista mimo woli 70′ 
Wielka Brytania, Irlandia, 2012, reż.  Sean McAllister  Kais

18.10 (piątek)
godz. 9.00 i godz. 11.00 – seanse dla szkół
Wyznanie pod przymusem 59
Wielka Brytania 2012, reż. Maziar Bahari 

godzina: 17.30 – seans otwarty
Miraż 42′ 
Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2011, reż. Srđan Keča

Kamyczkowy rycerz 14′
Polska 2011, reż. Aniela Gabryel 

Durga 11′
Kanada, 2012, reż. Paramita Nath

Z kamerą wśród ludzi 25′
Holandia 2011, reż. Ilja Kok & Willem Timmers 

Goście festiwalu:
 
Patrycja Pater – psycholog, doktorantka KUL
Magdalena Borowiec – podróżniczka, fotografka
dr Tomasz Chomiszczak – literaturoznawca
Arkadiusz Tomaszewski – socjolog i politolog, doktorant Collegium Civitas
Daria Chmiel –  wicedyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt” w Warszawie

Źródło: watchdocs.pl
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.