Dzisiaj jest: 24.4.2024, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Chrabąszcze w natarciu

Dodano: 9 lat temu
Redakcja poleca!
Chrabąszcze w natarciu
Chrabąszcz przed pierwszym lotem

W tym roku leśnicy przygotowują się do odparcia ataku chrabąszczy majowego i kasztanowca, które wkrótce w wielkich ilościach pojawią się na terenie lasów północno-wschodniej części regionu. Wiosną prognozowana jest rójka tzw. głównego szczepu tych gatunków, mająca miejsce raz na cztery lata.

W ciągu najbliższych tygodni, gdy tylko nastaną dobre warunki pogodowe, z ziemi wyfruną dojrzałe postacie chrabąszczy i rozpoczną żer na liściach i igłach drzew. Przy bardzo licznym występowaniu owadów zdarza się, że ciepło wygania je z gleby, ale na rozwój liści stanowiących pokarm, muszą one czekać przez kilka dni. Wówczas uszkodzenia aparatu asymilacyjnego, zwłaszcza dębów, bywają duże.

Wprawdzie żer postaci doskonałej owada osłabia drzewa, to jednak rzadko je zabija, natomiast najbardziej zagrożone są szkółki i uprawy leśne, na których żerujące larwy, uszkadzając korzenie młodych drzewek, doprowadzają do ich zamierania na sporych obszarach.


Chrabąszcze występują bardzo licznie na powierzchni około 30 tys. ha drzewostanów Podkarpacia. Leśnicy z nadleśnictw Jarosław, Lubaczów, Narol i Leżajsk w miejscach, gdzie żer owadów mógłby doprowadzić do klęski, planują w tym roku zwalczanie chemiczne szkodników poprzez oprysk naziemny, który obejmie łącznie 1500 ha. Oprysk ten jest niegroźny dla pszczół. Z kolei na powierzchni około 1000 ha w nadleśnictwach Jarosław, Lubaczów i Narol planowany jest też ręczny zbiór owadów w starszych drzewostanach.
Źródło: RDLP w Krośnie