Dzisiaj jest: 26.5.2024, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Zadbajmy o bezpieczne ogrzewanie naszych domów!

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Zadbajmy o bezpieczne ogrzewanie naszych domów!

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lesku oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Leska przeprowadzają wspólne działania informacyjno-edukacyjne. Dotyczą one zagrożeń przeciwpożarowych na terenie miasta i gminy Lesko.

W sezonie grzewczym należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ponieważ wzrasta możliwość wzniecenie ognia w budynkach mieszkalnych i gospodarczych przez niewłaściwe ich dogrzewanie różnego rodzaju źródłami ciepła. Dlatego policjanci i strażacy przekazują mieszkańcom miasta i gminy Lesko zasady bezpiecznego ogrzewania swoich gospodarstw.

W trakcie wspólnych działań informacyjno-edukacyjnych, funkcjonariusze przypominają mieszkańcom o zagrożeniach pożarowych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Przypominają także o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń grzewczych, informują, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem i jak zachować się, gdy już dojdzie do pożaru.

Służby podkreślają, by przy uruchamianiu urządzeń grzewczych zwracać uwagę na sposób składowania materiałów opałowych, należy pamiętać o bezpiecznej odległości przechowywania ich od źródła ciepła. Policjanci i strażacy informują również o konieczności kontroli i czyszczenia przewodów kominowych, które w dużej mierze wpływają na zagrożenie pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla. Należy pamiętać, że paląca się w wysokich temperaturach sadza może doprowadzić do pęknięcia i rozszczelnienie komina oraz do pożaru konstrukcji budynku. Niesprawny przewód kominowy może również doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.

Kwestia tlenku węgla jest niezwykle ważna, gdyż ten "cichy zabójca", co roku w sezonie grzewczym, zbiera ponure żniwo, również na terenie powiatu leskiego. Czad jest niebezpieczny, gdyż nie ma zapachu, smaku i jest bezbarwny. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, osłabienie, duszność, senność, utratę przytomności, a nawet śmierć. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym zagrożeniem. Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować poprzez zainstalowanie czujnika tlenku węgla.
Źródło: KPP Lesko