Dzisiaj jest: 27.1.2023, imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława

Podkarpaccy terytorialsi przysięgali w Sanoku [ZDJĘCIA]

Dodano: 3 miesiące temu
Redakcja poleca!
Podkarpaccy terytorialsi przysięgali w Sanoku [ZDJĘCIA]

Przysięga wojskowa to wyjątkowy moment w życiu każdego żołnierza. Potwierdza bowiem Jego oddanie Ojczyźnie i wzięcie odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Z dumą i satysfakcją słowa roty przysięgi wojskowej w Sanoku wypowiedzieli kolejni żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług".

W niedzielę, 16 października br. na sanockim Rynku kolejni nowi żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" wypowiedzieli słowa Roty.

Uroczystość była finałem 16-dniowego szkolenia podstawowego, tzw. szesnastki. Przysięga wojskowa złożona została na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, dowódca brygady.

- Mam nadzieję, że ta doniosła chwila bardzo głęboko zapadnie w Waszej pamięci. Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest ona ważnym zobowiązaniem wobec Ojczyzny. Wartości takie jak honor, odpowiedzialność, lojalność, poświęcenie już na zawsze pozostaną w Waszych sercach i umysłach - powiedział płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanok. Żołnierzy czeka roczne szkolenie indywidualne realizowane w trybie rotacyjnym (jeden weekend w miesiącu). Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne i trzeci rok to szkolenie zgrywające.

- Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej angażują się we wsparcie uchodźców ukraińskich uciekających przed rosyjską agresją, współpracując na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, służą pomocą wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ich obecność. Swoimi działaniami potwierdzają znaczenie tej wyjątkowej formacji - napisał w liście skierowanym do bohaterów uroczystości Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak.

To już trzydziesta piąta przysięga wojskowa żołnierzy 3. PBOT, a piąta w tym roku. W tym ważnym wydarzeniu przysięgającym towarzyszyli goście, rodziny żołnierzy i przybyli na Rynek mieszkańcy Sanoka, którzy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem podkarpackich Terytorialsów.

Kolejne wcielenie do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpocznie się 19 listopada.