Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Finał pleneru „Współistnienie” w Mucznem [ZDJĘCIA]

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Finał pleneru „Współistnienie” w Mucznem [ZDJĘCIA]

W piątek 30 września w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem (Nadleśnictwo Stuposiany) odbył się wernisaż poplenerowych prac wielkoformatowych prac pleneru „Ekosztuka” z motywem „Współistnienie”. Wykonanych w kłodach drewna jodłowego i jaworowego monumentalne instalacje utworzą w przyszłości galerie sztuki na wolnym powietrzu.

Przez kilkanaście dni trwał proces tworzenia prac przez artystów, którzy codziennie za pomocą dłuta, siekiery, piły i innych narzędzi wykonywali tajemnicze rzeźby pod wspólnym hasłem „Współistnienie”. W tym czasie setki osób przyglądały się działaniom rzeźbiarzy, była też możliwość rozmowy z nimi w trakcie pracy, jak też przy gotowych już dziełach.

- Chcemy poprzez sztukę ukazać wagę współistnienia i relacji pomiędzy człowiekiem, a światem przyrody, to również artystyczna próba przełożenia idei ochrony przyrody z języka informacji na język sztuki, stąd motto pleneru „współistnienie”, które przekuliśmy we własne artystyczne wizje ożywione w kłodach drewna  – objaśnia kierujący całym plenerem prof. dr hab. Jacek Kucaba z ASP w Krakowie, goprowiec, miłośnik Bieszczadów, twórca wielu oryginalnych dzieł, m.in. ławeczki Wojtka Belona w Busku-Zdroju, pracujący obecnie nad „Ławeczką Majstra Biedy”. – Wartością dodana pleneru była możliwość pracy w naturalnych warunkach, w deszczu i chłodzie, sposobność przeprowadzenia seminariów i rozmów o sztuce z turystami i leśnikami. Widzę, że ludzie lasu doskonale rozumieją nasze idee. Jestem też bardzo wdzięczny leśnikom za nieocenione wsparcie organizacyjne i finansowe.

Pozostali uczestnicy pleneru rzeźbiarskiego to uznani już artyści: dr Łukasz Gruszczyński z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dr Magdalena Szadkowska i mgr Jarosław Borek  - oboje z ASP w Łodzi, jak również dr Paweł Jach z ASP w Krakowie, który sam tworzył, ale sprawował też naukową opiekę nad czwórką studentów  tej uczelni: Byli to: Emilia Fajt, Monika Leśniak, Maria Mocur i Kacper Gotkowski.

W samej ceremonii podsumowania artystycznego wydarzenia wziął udział Jan Tabor, zastępca Dyrektora Generalnego LP i Jan Mazur, zastępca Dyrektora RDLP w Krośnie.

Plener rzeźbiarski „Ekosztuka” jest efektem współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z Lasami Państwowymi. Głównym organizatorem artystycznego wydarzenia było Nadleśnictwo Stuposiany.
Źródło: RDLP Krosno / Tekst: Edward Marszałek / Zdjęcia: Ewelina Baran i Edward Marszałek