Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Międzynarodowe szkolenie medyczne podkarpackich terytorialsów z Estonian Defence League [ZDJĘCIA]

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Międzynarodowe szkolenie medyczne podkarpackich terytorialsów z Estonian Defence League [ZDJĘCIA]

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z Estonian Defence League szkolili się z tzw. czarnej i czerwonej taktyki. W zajęciach udział wzięło ponad 40 żołnierzy.

Szkolenie żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i Estonian Defence League rozpoczęło się w poniedziałek 26 września i trwało do piątku. Żołnierze ćwiczyli szeroką pojętą taktyczną pomoc poszkodowanym na polu walki według wytycznych Tactical Combat Casaulty Care oraz szkolili się z niezwykle trudnej i wymagającej walce w terenie zurbanizowanym. Szkolenie zostało przeprowadzone przez odpowiednio wykwalifikowanych instruktorów na terenie SRO 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku.

Szkolenie wojskowe obejmowało tzw. czarną i czerwoną taktykę, szkolenie z czarnej taktyki ma na celu praktyczną naukę prowadzenia działań ofensywnych w terenie zurbanizowanym. Czerwona taktyka to rodzaj taktyki specjalnej obejmujący procedury i techniki ewakuacji medycznej i udzielania pierwszej pomocy członkom grup specjalnych na polu walki, w sposób adekwatny do potrzeb działań bojowych.

Podczas szkolenia realizowane były procedury tamowania krwotoku, ran postrzałowych klatki piersiowej czy udrażniania dróg oddechowych. Ćwiczenia żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT oraz Estonian Defence League odbywały się w pozorowanym zdarzeniu masowym z wieloma rannymi tzw. MASCAL oraz wzywali MEDEVAC - to tylko niektóre zadania, z którymi musieli się zmierzyć żołnierze.

Szkolenie trwało pięć dni, dwa ostatnie dni wypełnione były kompleksowymi zadaniami taktycznymi. Wymagały one od żołnierzy wykorzystania wszystkich nabytych na szkoleniu umiejętności, zarówno w dzień jak i w nocy z użyciem noktowizji. Żołnierze ćwiczyli również przygotowanie i odpowiednie zabezpieczenie rannych do ewakuacji drogą lądową jak i powietrzną.

Myślę, że najcenniejsza była wymiana doświadczeń między żołnierzami 3PBOT a EDL, którzy czują niedosyt. Żołnierze mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i sprzętu w różnych warunkach. Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkolenia będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych – podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach - powiedziała st. kpr. Paulina Bielecka, jeden z instruktorów 3PBOT.

W ramach ćwiczeń żołnierze musieli wykazać się skupieniem, umiejętnością pracy pod presją i kondycją fizyczną. Zaangażowanie instruktorów oraz szkolących pozwoliło na zdobycie wiedzy i realizację wyznaczonych zadań. Współpraca z przedstawicielami Estonian Defence League pozwoliła na wymianę doświadczeń i możliwość wypróbowania rozwiązań stosowanych podczas szkolenia sojuszników z Estonii.
 
***

Podkarpaccy terytorialsi od blisko 3 lat współpracują z Estonian Defence League. Wśród ostatnich wspólnych przedsięwzięć można wymienić Admiral Pitka Recon Challenge. To jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych wyzwań taktycznych organizowanych dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy.