Dzisiaj jest: 18.4.2024, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Zamiast zarobić, straciła pieniądze

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!
Zamiast zarobić, straciła pieniądze
pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Sprzedając towary przez internet pamiętajmy o tym, że sieć do swoich celów wykorzystują także oszuści, którzy zrobią wszystko, aby przejąć nasze pieniądze. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu sanockiego, która oferując na sprzedaż towar, zamiast zarobić, straciła pieniądze. Bez względu na to, czy sprzedajemy, czy też kupujemy w sieci, zawsze bądźmy ostrożni i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Mechanizm działania oszustów polega najczęściej  na tym, że fałszywy nabywca wyraża chęć szybkiego kupna wystawionego na portalu przedmiotu. Prosi o przesłanie numeru telefonu, podanie adresu mailowego. Następnie oszust wysłała link w celu odebrania rzekomo wpłaconych pieniędzy. Sprzedawca klika w  podany link, a następnie postępuje zgodnie z podaną instrukcją. Po sprawdzeniu stanu konta, okazuje się się że zamiast wpływu, z konta zostają przelane pieniądze.

Uwaga! Jeśli sprzedajesz w sieci, nigdy nie korzystaj z przesłanych linków!

    • Oszuści wybierają komunikator aby nawiązać kontakt poza portalem ogłoszeniowym
    • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność
    • Oszuści przesyłają  link do łudząco podobnej strony na której ogłaszamy towar do sprzedaży
    • W linku mamy podać dane
    • Jeżeli trafisz na takiego „klienta” wycofaj się, bo masz do czynienia z oszustem!

Pamiętaj- oferując towar do sprzedaży, nie podawaj więcej danych niż te, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. W sieci nie brakuje nieuczciwych osób, które oszukując, w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Policjanci już od dłuższego czasu ostrzegają przed cyberprzestępcami. Aktywność przestępców w internecie przybiera najróżniejsze formy, dlatego korzystając z aplikacji bankowych, robiąc zakupy w sieci, czy korzystając z mediów społecznościowych musimy zachować ostrożność i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
Źródło: KPP Sanok