Dzisiaj jest: 24.9.2023, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Dron Straży Granicznej w akcji

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Dron Straży Granicznej w akcji
Zdjęcie wykonane dronem SG z funkcją termowizji

Strażnicy graniczni z placówki w Wetlinie pomogli w odnalezieniu mężczyzny zagubionego w lesie. W działaniach pomógł dron służący do ochrony granicy państwowej.

Do zdarzenia doszło 4 września w okolicach miejscowości Solinka (gmina Cisna) w pobliżu granicy ze Słowacją. W pewnym momencie do patrolu SG realizującego zadania z wykorzystaniem drona podbiegła kobieta, mieszkanka powiatu leskiego. Przerażona  powiedziała funkcjonariuszom, że w trakcie spaceru zaginął jej 70-letni mąż. Dodała, że mężczyzna przeszedł poważny zabieg i może mieć problemy z koncentracją oraz pamięcią. Strażnicy graniczni natychmiast uruchomili drona i rozpoczęli obserwację terenu. Nowy nabytek placówki zakupiony z funduszu wsparcia Marszałka Województwa Podkarpackiego, na co dzień wykorzystywany jest w ochronie granicy państwowej. Posiada on m.in. funkcję termowizji do obserwacji w dzień i w nocy. Dron okazał się kluczowy w poszukiwaniach. Już po kilku minutach mundurowi zlokalizowali mężczyznę w oddalonym o kilkaset metrów gęstym lesie. Funkcjonariusze odnaleźli zagubionego i sprowadzili bezpiecznie do oczekującej żony.

Bieszczadzki Oddział SG ochrania odcinek zewnętrznej granicy UE z Ukrainą na długości 239 km oraz wewnętrznej granicy UE ze Słowacją (134 km). Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem ukształtowania terenu, odcinków polskiej granicy państwowej. W całodobowej służbie granicznej mundurowi wykorzystują m.in. pojazdy oraz wieże obserwacyjne, nowoczesny system perymetryczny, przenośne kamery termowizyjne, noktowizory oraz śmigłowce i drony. Mundurowi służący w tym trudno dostępnym rejonie, wielokrotnie uczestniczyli w akcjach poszukiwawczych oraz ratunkowych.
Źródło: BiOSG