Dzisiaj jest: 23.4.2024, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Groźny wirus ptasiej grypy H5N8 może dotrzeć do Polski. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brzozowie apeluje!

Dodano: 9 lat temu
Redakcja poleca!
Groźny wirus ptasiej grypy H5N8 może dotrzeć do Polski. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brzozowie apeluje!

W związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtyp H5N8 w państwach członkowskich Unii Europejskiej istnieje realne zagrożenie wystąpienia tej choroby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Potencjalnym źródłem zakażenia są wędrowne dzikie ptaki. Należy zabezpieczyć przed ich dostępem obiekty na fermach (gospodarstwach), tak aby nie miały one kontaktu z utrzymywanym drobiem oraz paszą. Szczególną ostrożność i nadzór właścicielski należy zachować na fermach (gospodarstwach) zlokalizowanych w sąsiedztwie miejsc bytowania dzikich ptaków wędrownych, Hodowcy (właściciele gospodarstw) muszą pamiętać, że zarówno oni, jak i personel na fermach mogą przenieść wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków, w sytuacji, gdy nie będą przestrzegać zasad bioasekuracji. Koniecznym staje się sprawdzanie przez hodowców wpisów potwierdzających przeprowadzenie dezynfekcji środków transportu zwierząt, pasz i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego przed ich wjazdem na teren fermy (gospodarstwa) oraz ocena wizualna skuteczności udokumentowanych zabiegów mycia i dezynfekcji tych pojazdów. Zalecane jest bezwzględne przestrzeganie zakazu wprowadzania na fermy (gospodarstwa) osób nieupoważnionych. Można też rozważyć wyłożenie na stałe mat dezynfekcyjnych, jako jednego z elementów bioasekuracji.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtyp H5N8 jest chorobą której towarzyszy wysoka śmiertelność u drobiu. Stwierdza się objawy niespecyficzne takie jak apatię, spadek produkcji, zmniejszone pobieranie paszy i wody. Jednocześnie wirus wywołujący te zakażenia charakteryzuje się wysokim stopniem rozprzestrzeniania się.

Ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków podtyp H5N8 na człowieka uznaje się za bardzo niskie. Jednakże biorąc pod uwagę zmienność wirusa, osoby będące w bezpośrednim kontakcie z chorymi ptakami dzikimi (np. myśliwi) lub chorym drobiem (np. hodowcy, lekarze weterynarii) mogą być narażeni na zakażenie. Osoby te powinny stosować odpowiednie środki zabezpieczające (np odzież ochronna, dezynfekcja obuwia, itp.).

W przypadku zaobserwowania u drobiu niepokojących zmian, mogących sugerować wystąpienie w stadzie choroby zakaźnej, zarówno hodowcy jak i lekarze weterynarii wolnej praktyki powinni brać pod uwagę możliwość wystąpienia zjadliwej grypy ptaków podtyp H5N8 oraz zgłaszać Inspekcji Weterynaryjnej podejrzenie wystąpienia tej choroby.
 
POWIATOWY INSPEKTORAT WETERYNARII W BRZOZOWIE
36-200 Brzozów ul. Witosa 4
tel./fax (0-13) 43-412-25

 
Źródło: PIW Brzozów